Włochy: Conte przyjął misję utworzenia nowego rządu

Giuseppe Conte, dotychczasowy premier Włoch, przyjął otrzymaną od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu, który mają powołać Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna.

Porozumienie między Ruchem Pięciu Gwiazd i Partią Demokratyczną zostało zawarte trzy tygodnie po wybuchu kryzysu rządowego. Jak przekazał włoski Pałac Prezydencki, dotychczasowy a zarazem ustępujący premier Giuseppe Conte przyjął misję utworzenia nowego rządu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Przypomnijmy, że 20 sierpnia zgodnie ze swoimi zapowiedziami Conte złożył na ręce prezydenta dymisję. Stało się to po faktycznym rozpadzie rządzącej przez 14 miesięcy koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi, której szefem jest wicepremier i szef MSW Matteo Salvini. Ten wcześniej oświadczył, że jego partia nie jest już w stanie dalej współpracować z Ruchem 5 Gwiazd i zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów. Conte w swoim wystąpieniu wyraźnie obwiniał Salviniego o doprowadzenie do kryzysu rządowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Prezydent Mattarella przeprowadził dwie rundy konsultacji z udziałem Ruchu Pięciu Gwiazd oraz centrolewicowej Partii Demokratycznej, dotąd pozostającej w opozycji. W wyniku rozmów obie partie poinformowały prezydenta, że porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnego rządu. Uznały też, że na jego czele powinien stanąć dotychczasowy premier. Według mediów, na takie rozwiązanie, nazwane „Conte bis”, nalegał Ruch 5 Gwiazd.

Obaj koalicjanci zastrzegają przy tym, że pozostało jeszcze dużo pracy. Najpierw opracowany zostanie program nowego gabinetu. Dopiero potem zapadną decyzje o składzie Rady Ministrów. Z tego względy nie wiadomo kiedy mogłoby odbyć się zaprzysiężenie nowego rządu. Zwracano uwagę, że oba ugrupowania ostro zwalczały się w czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, a także już w czasie rządów koalicji Ruch 5 Gwiazd – Liga.

Partia Salviniego cieszy się obecnie sporym poparciem, wyraźnie wygrała majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie sondaże pokazują, że na Ligę chciałoby głosować ponad 30 proc. wyborców (nawet około 38 proc.). W obecnej sytuacji partia Salwiniego przechodzi do opozycji.

Po spotkaniu z prezydentem Salvini oświadczył, że o ponownym wyznaczeniu Conte na premiera „zadecydowały w Biarritz [na szczycie G7] Bruksela, Berlin i Paryż”. Lider Ligi dodał, że jego zdaniem można się spodziewać, że nowy rząd będzie „zdalnie sterowany przez Merkel i Macrona”.

Rmf24.pl / Politico / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz