Włochy: Conte przyjął misję utworzenia nowego rządu

Giuseppe Conte, dotychczasowy premier Włoch, przyjął otrzymaną od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu, który mają powołać Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna.

Porozumienie między Ruchem Pięciu Gwiazd i Partią Demokratyczną zostało zawarte trzy tygodnie po wybuchu kryzysu rządowego. Jak przekazał włoski Pałac Prezydencki, dotychczasowy a zarazem ustępujący premier Giuseppe Conte przyjął misję utworzenia nowego rządu.

Przypomnijmy, że 20 sierpnia zgodnie ze swoimi zapowiedziami Conte złożył na ręce prezydenta dymisję. Stało się to po faktycznym rozpadzie rządzącej przez 14 miesięcy koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi, której szefem jest wicepremier i szef MSW Matteo Salvini. Ten wcześniej oświadczył, że jego partia nie jest już w stanie dalej współpracować z Ruchem 5 Gwiazd i zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów. Conte w swoim wystąpieniu wyraźnie obwiniał Salviniego o doprowadzenie do kryzysu rządowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Prezydent Mattarella przeprowadził dwie rundy konsultacji z udziałem Ruchu Pięciu Gwiazd oraz centrolewicowej Partii Demokratycznej, dotąd pozostającej w opozycji. W wyniku rozmów obie partie poinformowały prezydenta, że porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnego rządu. Uznały też, że na jego czele powinien stanąć dotychczasowy premier. Według mediów, na takie rozwiązanie, nazwane „Conte bis”, nalegał Ruch 5 Gwiazd.

Obaj koalicjanci zastrzegają przy tym, że pozostało jeszcze dużo pracy. Najpierw opracowany zostanie program nowego gabinetu. Dopiero potem zapadną decyzje o składzie Rady Ministrów. Z tego względy nie wiadomo kiedy mogłoby odbyć się zaprzysiężenie nowego rządu. Zwracano uwagę, że oba ugrupowania ostro zwalczały się w czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, a także już w czasie rządów koalicji Ruch 5 Gwiazd – Liga.

Partia Salviniego cieszy się obecnie sporym poparciem, wyraźnie wygrała majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie sondaże pokazują, że na Ligę chciałoby głosować ponad 30 proc. wyborców (nawet około 38 proc.). W obecnej sytuacji partia Salwiniego przechodzi do opozycji.

Po spotkaniu z prezydentem Salvini oświadczył, że o ponownym wyznaczeniu Conte na premiera „zadecydowały w Biarritz [na szczycie G7] Bruksela, Berlin i Paryż”. Lider Ligi dodał, że jego zdaniem można się spodziewać, że nowy rząd będzie „zdalnie sterowany przez Merkel i Macrona”.

Rmf24.pl / Politico / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz