rakiet nato

Jens Stoltenberg mówił o wsparciu Ukrainy, ale jednocześnie zaznaczył, że nie jest ona państwem członkowskim NATO.

W środę trwało spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze. Sekretarz generalny Sojuszu jeszcze we wtorek odniósł się do kwestii najbardziej zajmującej obecnie dyplomację państw członkowskich, to jest do stanu relacji Ukrainy i Rosji. Jens Stoltenberg zdecydował się podkreślić, że tej pierwszej nie obejmują gwarancje pomocy militarnej ze strony NATO - "Ważne jest, aby odróżnić członka NATO od partnera, jakim jest Ukraina. Sojusznikom NATO zapewniamy gwarancje obrony zbiorowej. Ukraina jest natomiast bardzo cenionym partnerem" - zacytował portal Wirtualna Polska.


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o tym, że celem jego polityki jest odzyskanie Krymu.

"Postrzegamy to jako jawną groźbę wypowiedzianą pod adresem Rosji. Tego rodzaju sformułowanie oznacza, że reżim w Kijowie ma zamiar wykorzystać wszelkie możliwości, jakie ma do dyspozycji, w tym siłowe, by poczynić zamach na region rosyjski" - słowa rzecznika rosyjskiego prezydenta zacytował w czwartek portal Interia. Pieskow odniósł się w ten sposób do wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego na forum ukraińskiej Rady Najwyższej, w czasie którego odzyskanie Krymu stawiał on jako główny cel polityki swojego państwa.

Twierdząc, że Kreml analizuje "wypowiedzi prezydenta Zełenskiego, wczorajsze deklaracje na temat problematyki rosyjskiej", Pieskow oskarżył prezydenta Ukrainy o "agresywną retorykę". Oskarżył też stronę ukraińską o to, że z jej winy doszło do "zwiększenia intensywności prowokacyjnych działań" na froncie konfliktu w Donbasie.


Zapytany o rosnącą inflację wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin uznał, że jej źródła są zewnętrzne.

Sasin wystąpił w środę w programie telewizji Polsat News "Gość Wydarzeń". W programie wicepremier został zapytany o wzrost inflacji, która ostatnio osiągnęła poziom 7,7 proc. "Robimy to, co możemy zrobić jako polski rząd, gdy źródła tej inflacji nie leżą w Polsce. Na wzrost cen mają głownie wpływ dużo wyższe, rosnące ceny surowców energetycznych. Musimy zdać sobie sprawę, że certyfikaty CO2 wzrosły do 75 euro za tonę. Eksperci mówią, że za chwilę będzie to 100 euro, a Frans Timmermans twierdzi, że najlepiej byłoby 200 euro, bo szybciej odeszłoby się od węgla. To pokazuje jakąś skalę szaleństwa" - stwierdził Sasin.


Prezydent Andrzej Duda wziął w środę udział w uroczystości zapalenia świec z okazji żydowskiego święta Chanuka.

Uroczystość odbywała się w samym Pałacu Prezydenckim. "To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich – ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo – w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku" – powiedział Duda, którego zacytował portal Dzieje.pl.


Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Deputowani zareagowali na jego słowa oklaskami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukrainy nie obroni nikt oprócz jej armii. "Bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zakończyć wojny w Donbasie" - powiedział, cytowany w środę przez PAP. "Od ośmiu lat trwa wojna w Donbasie. Osiem lat temu Rosja anektowała Krym" - dodał w czasie wygłaszania corocznego orędzia w parlamencie. Zadeklarował, że Ukraina wie, kto z partnerów europejskich ją wspiera, a kto tylko "udaje wsparcie". "Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni" - dodał, wywołując oklaski deputowanych.

"Wszyscy nas wspierają, ale nikt oprócz naszej armii nas nie obroni. To prawda" - powiedział. "Bez wojska i bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zatrzymać wojny" - dodał.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest