Ostre przemówienie Roberta Winnickiego w Sejmie.

W Sejmie trwa debata nad uchwała ustanawiającą 11 lipca Dniem Pamięci Ludobójstwa Kresowian.

Pani Marszałek, Wysoka Izbo, zdrada!– rozpoczął swoje przemówienie w Sejmie Robert Winnicki. – Tylko jedno słowo opisuje to, jak zachowuje się dziś PiS w sprawie kresowej: zdrada sprawy kresowej. Po ostatniej pielgrzymce Kresowian na Jasną Górę nie mamy żadnych wątpliwości – i mówię to nie tylko jako prezes Ruchu Narodowego, ale również jako Kresowianin, jako potomek tych, którzy ocaleli z tego ludobójstwa – że nie dostaniecie już poparcia, które było powszechne jeszcze w ubiegłym roku. Po tym co wyrabiacie, po tej kolaboracji z ukraińskimi banderowcami.Bo tak to trzeba dzisiaj nazwać– kontynuował Winnicki.

Ale to nie tylko zdrada sprawy kresowej, to nie tylko zdrada pamięci historycznej. To jest również galopująca głupota. Od lat na Ukrainie trwa konstruowanie nowej tożsamości narodowej w oparciu o banderyzm i kult ludobójców, a Polska na to nie reaguje. Nie jest prawdą, że wynika to z obecnej, szczególnej sytuacji Ukrainy. Nie reagowaliście na to także za czasów Lecha Kaczyńskiego, to jest wasza konsekwentna polityka przyzwalania na banderyzm na Ukrainie– przypomniał Winnicki.

Gotujecie stosunkom polsko-ukraińskim trzęsienie ziemi. Kiedy za parę lat jakikolwiek rząd polski będzie musiał zareagować na ten kult banderowski na Ukrainie, to Ukraińcy powiedzą: co wy teraz robicie? I będą mieli rację. Dlaczego przez 10-15-20 lat nie upominaliście się o prawdę historyczną? Szykujecie katastrofę stosunkom polsko-ukraińskim– zakończył Winnicki.

TV Parlament/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  wilno :

  Dobrze mówi, dla Polski banderowska ukraina jest tak samo niebezpieczna, jak i dla Rosji, konflikt jest nieunikniony, bo to skrajna i chora siła, która letko może być wykorzystywana w różnych celach prze trzecie siły, krótko mówiąc PiS stawia pułapkę dla ruskich, do której i sama może wpaść.

 2. upadlina
  upadlina :

  PISuary same się pogrążają!!……….Nie zdali egzaminu ze swoich obietnic, które złożyli przed wyborami !!……To jawna kolaboracja z banderowską juntą w kijowie na szkodę Polski !!…..Nie zapomnimy tego poniżenia!!…..POjeby i swetru to najgorsze, co może być dla Polski, ale PISuary są w tej klasyfikacji na drugim miejscu!!……..Warto przyjrzeć się, kto jest zewnętrznym przyjacielem banderowców i kto wspiera tych zwyrodnialców od dekad i jednocześnie przekupuje i zastrasza „polskich” polityków !!………To zdegenerowany zachód z usmanami na czele!!!!!

 3. Avatar
  donald :

  Dla PiS I Kaczynskiego sa dwa gatuniki Polakow. Ten lepszy, ktorego przedstawiciele zgineli w Katastrofie lotniczej w Smolensku szybka I bezblolesna smiercia. Ten gorszy do ktorych naleza dzieci wyrwane z lona matki, zarabane siekierami I wianuszkami obwiazane drutem kolczastym wokol drzew-na Wolyniu I Podlasiu. O tych pierwszych Kaczynski z Macierewiczem gadaja na kazdym miejscu a o tych drugich gdyby nie opozycja to najlepiej by zapomnieli ze kiedykolwiek zyli.
  Rzad pis dla potomkow kresowian jest rzadem hanby narodowej I pokazuje ze w imie reprezentowania interesow USA jest zdolny do zdrady narodowej

 4. Avatar
  scorpio :

  Panie Winnicki… pieknie powiedziane…Precz z pro banderowskimi partiami. PIS i Maliniak powinni zostac wyrzuceni z Sejmu i Kancelarii przy nastepnych wyborach. To hanba!!! i zdrada narodowych interesow przemilczajac rzez wolynska. Rzygac mnie sie chce jak widze the pro banderowskie geby polskich poitykow.

 5. Avatar
  donald :

  Kaczynski ma tyle wspolnego z patriotyzmem co Auschwitz-Birkenau z osrodkiem wypoczynkowym.

  Ale co mozna oczekiwac od przewodniczacego sekty wolynskiej. Niestety po tym jak potraktowano ofiary upowskie z Podlasia I wolynia nie moge inaczej traktowac niz jak sprzedajnego obcym mocarstwom szefa sekty smolenskiej.

  A teraz ode mnie do Kaczynskiego-spieprzaj dziadu.