Brytyjski rząd poinformował w czwartek, że zamroził aktywa będące w posiadaniu rosyjskich oligarchów, a także innych osób i podmiotów sankcjonowanych za inwazję Rosji na Ukrainę, o łącznej wartości 18 miliardów funtów.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, brytyjski rząd poinformował w czwartek, że zamroził aktywa o łącznej wartości 18 miliardów funtów będące w posiadaniu rosyjskich oligarchów, a także innych osób i podmiotów sankcjonowanych za inwazję Rosji na Ukrainę.

Według Biura Wdrażania Sankcji Finansowych, będącego częścią ministerstwa finansów, Rosja wyprzedziła Libię i Iran, stając się najbardziej sankcjonowanym krajem Wielkiej Brytanii.

Zamrożone rosyjskie aktywa były o 6 miliardów funtów wyższe niż suma zgłoszona we wszystkich innych brytyjskich reżimach sankcji.

„Nałożyliśmy na Rosję najsurowsze sankcje w historii, a to paraliżuje ich machinę wojenną” – powiedział Andrew Griffith, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu. „Nasze przesłanie jest jasne: nie pozwolimy Putinowi odnieść sukcesu w tej brutalnej wojnie”.

Wielka Brytania do tej pory nałożyła sankcje na ponad 1200 osób i ponad 120 podmiotów w Rosji, w tym kierowanie głośnych biznesmenów i firm do prominentnych polityków.

Rząd zaczął nakładać zakazy podróży, zamrożenie aktywów i inne sankcje 24 lutego, w dniu, w którym Moskwa wysłała wojska na Ukrainę.

Przypomnijmy, we wtorek rosyjski rząd opublikował na swojej stronie internetowej nową listę sankcji. “Rosyjski rząd zatwierdził listę podmiotów prawnych, wobec których będą stosowane specjalne środki ekonomiczne w zakresie współpracy wojskowo-technicznej” – poinformowano. Ograniczeniami objęto 74 firmy z krajów NATO. Znalazło się na niej 12 firm i instytucji w Polski, m.in. Cenzin, Mesko i Bumar-Łabędy.

Sankcjami objęto także firmy z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Litwy, Słowacji, Czech, Czarnogóry, Estonii i USA. “Z firmami z tej listy zabronione są transakcje w zakresie współpracy wojskowo-technicznej” – napisano w komunikacie.

“Dekret został przygotowany na postawie rozporządzenia prezydenta ‘O zastosowaniu szczególnych środków odwetowych w związku z nieprzyjaznymi działaniami niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych'” – wskazano. Dekret rozszerzający listę sankcyjną jest datowany na 5 listopada br. Zmienia on przepis wydany w maju 2022 roku

Na liście umieszczono: 21 podmiotów z Niemiec, 15 z Bułgarii, 12 z Polski, 6 ze Słowacji, 5 z Litwy, 4 z Czech, 3 firmy z Wielkiej Brytanii i Czarnogóry, 2 z USA i Kanady oraz 1 z Estonii.

Zobacz także: Te firmy nadal działają w Rosji. MSZ Ukrainy wzywa do ich bojkotu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply