W Rosji lotnictwo dalekiego zasięgu rozpoczęło niezapowiedziane ćwiczenia z udziałem bombowców strategicznych Tu-160 i Tu-95MS.

We wtorek nad ranem Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że jednostki rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu z różnych części kraju rozpoczęły ćwiczenia powietrzno-taktyczne, które potrwają do 9 lipca br. Biorą w nich udział samoloty rozmieszczone w obwodach saratowskim, amurskim, irkuckim i riazańskim.

Zaznaczono przy tym, że załogi mają przeprowadzić przebazowanie samolotów na lotniska operacyjne, tankowanie w powietrzu oraz bojowe użycie środków powietrznych przeciwko celom naziemnym na poligonach. Prawdopodobnie chodzi o pociski manewrujące Ch-101, o zasięgu co najmniej 3 tys. km.

Ćwiczenia odbywają się pod dowództwem gen. Siergieja Kobyłasza, dowódcy lotnictwa dalekiego zasięgu. Łącznie uczestniczy w nich około 20 jednostek sprzętu wojskowego, w tym szczególnie bombowce strategiczne Tu-160 i Tu-95MS, zdolne do przenoszenia rakiet manewrujących, a także samoloty-cysterny Ił-78.

Zdaniem części komentatorów, ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa strategicznego mają znaczenie w kontekście trwających na Morzu Czarnym manewrów morskich Sea Breeze 2021, a także miałyby być demonstracją względem Chin i Japonii.

Czytaj także: Rosjanie zmodernizowali bombowce strategiczne Tu-95

Przeczytaj również: MSZ Ukrainy: Rosja rozmieściła na Krymie potencjalne systemy przenoszące broń jądrową

Jak pisaliśmy, kilka dni temu podczas manewrów nad Morzem Czarnym rosyjskie samoloty bojowe ćwiczyły ataki bombowe i rakietowe na okręty wojenne pozornego przeciwnika. Równocześnie trwały wielkie manewry morskie NATO Sea Breeze 2021, z udziałem Ukraińców.

mil.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply