Jak wynika z opublikowanych zdjęć satelitarnych, Rosja rozmieściła 11 bombowców strategicznych Tu-95 i Tu-160, zdolnych do przeprowadzania uderzeń nuklearnych, w bazie położonej około 32 km od granicy z Norwegią.

W czwartek norweski serwis Faktisk opublikował pozyskane zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy sił powietrznych Ołenia na Półwyspie Kolskim, około 32 km od granicy rosyjsko-norweskiej. Ze zdjęć wynika, że Rosja przerzuciła tam 11 bombowców strategicznych dalekiego zasięgu: w tym Tu-95 i Tu-160.

Faktisk podaje, że samoloty te zwykle stacjonują w bazie Engels, 720 km na południowy-wschód od Moskwy. Zaznacza, że są one zdolne do atakowania celów w Europie i w Stanach Zjednoczonych przy użyciu bomb atomowych.

Na fotografiach z 7 października widać siedem bombowców Tu-160 i cztery T-95. Dwa dni później satelita zarejestrował jeden Tu-160 na pasie startowym.

Dwa tygodnie temu izraelski serwis „The Jerusalem Post” pisał o przerzucaniu przez Rosjan bombowców strategicznych pod granicę z Norwegią. Wówczas, w bazie Ołeniwka były cztery Tu-160 i trzy Tu-95.

Czytaj również: Norwegia zamyka rosyjskim statkom rybackim dostęp do większości portów

Zdaniem ekspertów, takie manewry mogą być powiązane z tradycyjnymi, rosyjskimi jesiennymi ćwiczeniami wojskowymi „Grom”. Cześć z nich nie wyklucza, że może to być również jakiś element „groźby nuklearnej Putina”.

Cytowany w mediach norweski ekspert wojskowy Lars Peder Haga przypomniał, że ostatni raz Federacja Rosyjska przeprowadziła ćwiczenia nuklearne „Grom” w lutym 2022 roku. Było to niecały tydzień przed inwazją Rosji na Ukrainę. Haga uważa, że wówczas, ćwiczenia te „były wyraźnym ostrzeżeniem dla Zachodu, aby nie wtrącał się”.

Czytaj także: Rosyjski atak rakietowy niedaleko granic Polski, trafiono system ziemia-powietrze [+VIDEO]

Unian / kyivindependent.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply