Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak planuje ogłosić zakaz importu rosyjskich diamentów i metali z Rosji, w tym miedzi, aluminium i niklu, aby wesprzeć Ukrainę – poinformował w oświadczeniu jego rząd.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Reuters, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak planuje ogłosić zakaz importu rosyjskich diamentów i metali z Rosji, w tym miedzi, aluminium i niklu, aby wesprzeć Ukrainę – poinformował w oświadczeniu jego rząd.

Wielka Brytania bierze również na cel dodatkowe 86 osób i firm z wojskowego kompleksu przemysłowego Rosji, oprócz tych zaangażowanych w przemysł energetyczny, metalowy i żeglugowy.

Rząd powiedział, że należą do nich osoby wspierające Kreml w aktywnym osłabianiu wpływu istniejących sankcji.  Wielka Brytania kontynuuje współpracę z partnerami G7 w celu zwalczania wszelkich form obchodzenia sankcji.

Podczas konferencji prasowej minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace został zapytany o to, czy dostarczone Ukrainie rakietowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow zostały już użyte bojowo przez stronę ukraińską.

Wszystko, co mogę powiedzieć, to że jak rozumiem, zostały odkąd ogłosiliśmy ich rozmieszczenie na Ukrainie, zostały użyte, ale nie zamierzam wchodzić w szczegóły” – oświadczył Wallace.

Brytyjski minister powiedział też, że systemy uzbrojenia, które zachodni sojusznicy dali Ukrainie, były „silne” i „zmieniły sytuację”.

Stacja Sky News podała też, że wcześniej Wallace podpisał z ministrem obrony Norwegii partnerstwo bezpieczeństwa na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom podmorskim.

Jednocześnie, Wallace odmówił skomentowania doniesień, według których RPA dostarcza broń Ukrainie. Tłumaczył to tym, że dotyczy to innego państwa, a w tej sprawie nie było wypowiedzi publiczne.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply