W środę brytyjskie ministerstwo zdrowia (NHS) opublikowało kod źródłowy znajdującej się w fazie testów aplikacji do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do tej pory zainstalowało ją ponad 40 tys. osób.

Ministerstwo zdrowia na ten moment bada działanie aplikacji na wyspie Wight i zaznacza, że jest to pierwszy etap jej wdrożenia.

CZYTAJ TAKŻE: W czasie epidemii minister cyfryzacji będzie mógł zbierać dane lokalizacyjne wszystkich użytkowników telefonów

Przeczytaj również: Za ukrywanie posiadania smartfona odpowiedzialność karna. Obowiązek instalacji kwarantannowej aplikacji

Wedle testów przeprowadzonych dla BBC programiści znaleźli sposób na obejście ograniczeń, jakie Apple nakłada na korzystanie z Bluetooth w iPhone’ach.

Za projekt odpowiada Diana Harding – co jest pewnym zaskoczeniem, gdyż Harding jako dyrektor naczelna TalkTalk nie powiadomiła poszkodowanych klientów o poważnym naruszeniu ich danych, gdy takie miało miejsce.

Aplikacja NHS Covid-19 została zaprojektowana dla korzystających ze smartfonów ludzi, aby śledzić, kiedy zbliżają się do siebie i na jak długo, wysyłając bezprzewodowe sygnały Bluetooth.

Jeśli jeden z nich zachoruje, może anonimowo uruchomić przesyłanie dokumentacji, aby ostrzeżenia mogły zostać przekazane do innych osób, które mogły zostać zainfekowane, prosząc ich o izolację, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy, jeśli uznają to za konieczne.

Wraz z innymi środkami, w tym ręcznym śledzeniem kontaktu, może to pozwolić na złagodzenie obostrzeń bez powodowania kolejnego gwałtownego wzrostu zachorowań.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Australia: wykorzystywanie danych z aplikacji monitorującej koronawirusa będzie nielegalne

Przeczytaj również: Amerykanie nie chcą wykorzystywać aplikacji śledzących koronawirusa

NHSX, jednostka ds. innowacji cyfrowych w brytyjskiej służbie zdrowia, wybrała scentralizowany system obsługujący aplikację, więc proces dopasowywania kontaktów odbywa się na rządowym serwerze, a nie na smartfonach użytkowników.

Graphic explaining difference between centralised and decentralised apps

Źródło: BBC

Apple ogranicza zakres, w jakim aplikacje innych firm mogą korzystać z Bluetooth, gdy pracują one w tle, chociaż obiecało złagodzić tę zasadę w przypadku aplikacji do śledzenia kontaktów, które korzystają ze zdecentralizowanego systemu, który rozwija wspólnie z Google. W związku z tym Singapur i Australia zapowiedziały, że przestawią się ze scentralizowanych na zdecentralizowane aplikacje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska chce wprowadzić nieobowiązkowe aplikacje do śledzenia koronawirusa

NHSX postanowiło postawić na własne rozwiązanie i wstępne testy przeprowadzone przez firmę wskazały, że się udało. Gdy telefony znajdą się w swoim pobliżu zaczynają nadawać sygnał Bluetooth. Według testów działanie aplikacji koronawirusowej w tle nie wpłynęło to na jej skuteczność.

Aplikacja będzie dalej badana, kod źródłowy został już opublikowany przez NHSX.

Kresy.pl / BBC 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz