25 ataków terrorystycznych udaremniły brytyjskie służby specjalne od zamachu na Moście Westminsterskim w marcu 2017 roku, a policja i służby bezpieczeństwa pracują obecnie nad ponad 800 sprawami – ujawnił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych James Brokenshire.

Brokenshire w rozmowie ze stacją Sky News stwierdził, że brytyjskie służby bezpieczeństwa i wywiadu są jednymi z najlepszych na świecie, choć muszą się mierzyć ze zróżnicowanymi zagrożeniami, a „w każdym tygodniu mogą być setki tropów”.

Wiceminister pojawił się w mediach w związku z sobotnim atakiem w Reading, o którym informowaliśmy na naszym portalu. W miejskim parku 25-letni azylant z Libii, Khairi Saadallah, zaatakował nożem siedzące na trawie osoby, zabijając trzy z nich i poważnie raniąc trzy kolejne. Według policji atak miał podłoże terrorystyczne.

Saadallah odsiadywał już wyrok więzienia w Wielkiej Brytanii za drobne przestępstwa, niezwiązane z terroryzmem. W 2019 roku jednak był przez pewien czas pod obserwacją MI5, gdyż miał planować wyjazd do Syrii.

Brokenshire przyznał, że w świetle tego ataku rząd być może będzie musiał zmienić swoją politykę. „Bardzo uważnie przyglądamy się wszystkim faktom i okolicznościom tej sprawy i jeśli są lekcje, które trzeba odrobić, jeśli są rzeczy, które należy zmienić, jeśli istnieje polityka, która wymaga zmiany, to właśnie to zrobimy” – zapewnił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiceminister wskazał na 25 udaremnionych ataków od czasu ataku na Moście Westminsterskim w marcu 2017 roku. Było też kilka, którym nie udało się zapobiec – w tym trzy (nie licząc sobotniego z Reading), gdzie ofiarami śmiertelnymi były przypadkowe osoby.

Były to samobójczy zamach bombowy w Manchesterze w maju 2017 roku – zginęły 22 osoby. Atak na Moście Londyńskim w czerwcu 2017 roku – osiem ofiar śmiertelnych. Atak w Fishmongers’ Hall w Londynie w listopadzie 2019 roku – zginęły dwie osoby.

Poprzedni atak terrorystyczny miał miejsce w lutym tego roku w Streatham w południowym Londynie. W jego wyniku zginął jedynie sprawca, zabity przez funkcjonariuszy.

Kresy.pl / news.sky.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz