Wielka Brytania nie poprze izraelskiej aneksji części Zachodniego Brzegu, ponieważ utrudniłaby ona osiągnięcie dwupaństwowego rozwiązania z Palestyńczykami – oświadczył w poniedziałek brytyjski wiceminister spraw zagranicznych James Cleverly.

Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. Bliskiego Wschodu powiedział w poniedziałek, że Wielka Brytania nie poprze izraelskiej aneksji części Zachodniego Brzegu, ponieważ utrudniłaby osiągnięcie dwupaństwowego porozumienia z Palestyńczykami – podaje agencja Reuters.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Naszym długofalowym stanowiskiem jest to, że nie popieramy aneksji części Zachodniego Brzegu, ponieważ może to utrudnić zrównoważone rozwiązanie dwupaństwowe” – podkreślił Cleverly w brytyjskim parlamencie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Premier Izraela Benjamin Netanjahu od września 2019 roku zabiega o aneksję Doliny Jordanu oraz izraelskich osiedli na terenie Zachodniego Brzegu. Agencja podaje, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że decyzja o aneksji części Zachodniego Brzegu należy do Izraela. Jego wizyta w Jerozolimie planowana jest na środę.

Jak informowaliśmy, w lutym Unia Europejska wezwała Izrael do zaprzestania budowy nowych osiedli w sektorze E1 na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli a wiele państw uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10% populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na tych dwóch obszarach.

Jak pisaliśmy, według umowy koalicyjnej pomiędzy Likudem Netanjahu i Niebiesko-Białymi Beniego Ganca, która została zawarta 20 kwietnia br. , zagwarantowana została możliwość przeprowadzenia aneksji Doliny Jordanu już w czerwcu (jednak na lipiec planowany jest dalszy ciąg rozmów koalicyjnych na ten temat).

reuters.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz