Polska Ambasada we Włoszech odpowiedziała znanemu włoskiemu dziennikarzowi Enrico Mentanie, który w poniedziałek napisał w mediach społecznościowych, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Uznała takie sugestie za „głęboko błędne” oraz „nieusprawiedliwione”.

W poniedziałek znany włoski dziennikarz Enrico Mentana napisał na Facebooku, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Ambasada RP we Włoszech zareagowała na wpis, uznając takie sugestie za „nieusprawiedliwione” i „głęboko błędne” – poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa (PAP).

Zobacz także: W Szwecji powstanie muzeum Holokaustu. Polska może być przedstawiana w negatywnym świetle

Mentana jest szefem programów informacyjnych we włoskiej stacji telewizyjnej La7. Przywołał temat Auschwitz w kontekście dyskusji na temat młodej wolontariuszki Silvii Romano, po prawie 18 miesiącach niewoli uwolnionej w Somalii.

Porwana w Kenii 25-latka powróciła do Rzymu w niedzielę. Była ubrana w muzułmańską tunikę. Okazało się, że przeszła na islam w czasie niewoli w rękach dżihadystów. PAP podaje, że Enrico Mentana skrytykował na Facebooku osoby, które powrót Romano porównały do powrotu z obozu Auschwitz i pytały, czy ktoś słyszał o Żydzie „nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS”.

Szef dziennika uznał, że takie porównania były „straszne” i „bezmyślne”. „Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym” – dodał.

Polska ambasada we Włoszech zareagowała na powyższe słowa. Podkreśliła, że w przypadku podejmowania tematu tak trudnego jak ten, należy zachować „skrajną ostrożność” oraz wystrzegać się „nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które są zawsze niebezpieczne”.

Ambasada odpowiedziała dziennikarzowi: „To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów”.

„A zatem – dodała ambasada – każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PAP podaje, że przypomniano także dyrektorowi włoskiego dziennika, że największy obóz koncentracyjny został stworzony w Polsce, ponieważ najwięcej Żydów w Europie mieszkało w tym kraju, a to miejsce było ze wszystkich okupowanych przez nazistów terytoriów łatwo dostępne.

Wpis dziennikarza skomentowali m.in. Polacy mieszkający we Włoszech, wyrażając swoje oburzenie.

Zobacz także: Polska pada ofiarą geopolityki Holokaustu

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Ambasador do dymisji. Europejscy uczestnicy II-ej w.ś. nie używali takich słów jak naziści, tylko normalnie że Niemcy, tylko komuniści nazywali często Niemców faszystami. Ponadto należy skończyć z poprawnością polityczną i wkońcu zacząć przypominać że sojusznikami Niemiec było państwo włoskie a więc wspólnie odpowiadają ża obozy zagłady, do tego też należy dodać państwo francuskie tzw. państwo Vichy (gen.Petain). też po kapitulacji wspomagało materialnie Niemców (III-ą Rzeszę), Francuzi zatopili nawet własną flotę żeby nie dostała się w ręce Anglików, to był prawdziwy początek przyjażni niemiecko-francuskiej. Zapomniano też o „zasługach” Austrii Bulwersuje też fakt pomijania pozytywnej roli Hiszpanii w okresie II-ej w.ś. tzn gen Franco. Po wojnie to Churchill dziękował Mu za taką postawę,a teraz o tym zapomniano. Ponadto europosłowie np taka wpływowa postać jak Tusk powinni zażądać wprowadzenia do podręczników historii mapę Europy z zasięgiem granic Wielkich Niemiec, tam nie ma Polski jest tylko mała Gubernia z nadzorcą niemieckim a może austriackim Obóz koncentracyjny to Niemcy zdążyli uruchomić nawet na terenie rdzennej Rosji.