Szwedzki rząd przygotowuje projekt ustawy dotyczący utworzenia muzeum Holokaustu. Szwedzki historyk i autor książek dotyczących Zagłady Żydów Artur Szulc uważa, że instytucja może prezentować Polskę w złym świetle.

Rząd Szwecji planuje utworzenie w kraju muzeum Holokaustu. Zdaniem Artura Szulca, szwedzkiego autora i historyka polskiego pochodzenia, Polska może być przedstawiana przez instytucję w negatywnym świetle – poinformowało w sobotę „Radio Szczecin”. „Polska postrzegana jest (w projekcie) jako negatywny przykład” – komentuje historyk.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo kultury Szwecji chce żeby placówka była depozytariuszem pamięci o ofiarach Holokaustu. Muzeum będzie też miało za zadanie edukowanie społeczeństwa, poprzez gromadzenie świadectw ocalałych oraz przypominanie o roli Szwecji w czasie II wojny światowej. Placówka będzie miała także pokazywać – w jaki sposób zdaniem pomysłodawców projektu – zakłamywana jest historia Holokaustu.

„To właśnie w projekcie o muzeum, Polska postrzegana jest jako negatywny przykład. Obawiam się dlatego, że muzeum będzie mogło być wykorzystywane do osiągnięcia celów politycznych” –  oświadczył Artur Szulc w rozmowie z radiem.

Radio informuje, że do 1 stycznia 2021 mają zostać wybrane władze muzeum. Rok później instytucja ma rozpocząć swoją działalność. Placówka powstanie prawdopodobnie w Malmö – szwedzki rząd planuje też zorganizować tam w październiku międzynarodową konferencję dotyczącą antysemityzmu.

Zobacz także: Polska pada ofiarą geopolityki Holokaustu

radioszczecin.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz