Komentator rosyjskiego dziennika należącego do koncernu Ruperta Murdocha, stwierdził, że Putin w swoim przemówieniu przyćmił przywódców ZSRR.

Dziennik “Wiedomosti” w artykule redakcyjnym w piątek zwraca uwagę, że chociaż orędzie Putina zostało wygłoszone do Zgromadzenia Federalnego, to było adresowane w większym stopniu do świata zewnętrznego.

Militarystyczna ekstaza w tym przemówieniu nie ma precedensu nie tylko w ciągu 18 lat rządów Putina, ale również najnowszej historii Rosji – uważa autor “Wiedomosti”. Nawet radzieckie odpowiedniki, takie jak mowy (Jurija) Andropowa czy (Nikity) Chruszczowa w sposób oczywisty bledną na tym tle – twierdzi.

ZOBACZ TAKŻE: Putin: nuklearny atak na Rosję lub jej sojuszników spotka się z natychmiastową reakcją

W ocenie dziennika w przemówieniu chodzi o ogłoszenie światu nowej konstrukcji politycznej, która polega na dominacji wojskowej Rosji na świecie, która będzie niepowstrzymana przez obecne i przyszłe systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według autora dziennika orędzie Putina jest roszczeniem do imponującego triumfu wojskowego. Ma to być reakcja na wszystko to, co Kreml uważa za geopolityczne poniżenie z początku nowego wieku, w tym w szczególności rozszerzenie NATO i budowę systemu obrony przeciwrakietowej USA.

Ta w istocie ofensywna, a werbalnie obronna potęga wojskowa jest środkiem obrony nie tylko nowej strasznej Rosji, ale i jej sojuszników – tłumaczy dziennik, stwierdzając, że jest to zaproszenie do tworzenia nowego Układu Warszawskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Putin: Amerykańska tarcza antyrakietowa jest bezużyteczna wobec naszej broni [+VIDEO]

Militaryzm czasów Chruszczowa i Andropowa był roszczeniem do osiągnięcia parytetu z Zachodem – wojskowo-politycznego i częściowo gospodarczego. Putin apeluje o taką konstrukcję świata, w której dla nowej strasznej Rosji nie ma właściwie systemu kontroli i równowagi – uważają “Wiedomosti”.

“Wiedomosti” to wydawany w Rosji dziennik ekonomiczno-biznesowy. Gazeta jest częścią koncernu News Corporation, będącego własnością potentata medialnego, Ruperta Murdocha.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply