W Unii Europejskiej eutanazja jest obecnie legalna w trzech krajach członkowskich. Coraz bliżej legalizacji “wspomaganego samobójstwa” znalazły się w ostatnim czasie Niemcy i Hiszpania. Równocześnie w Europie realizowane są także inne “postępowe” postulaty, takie jak “małżeństwa” osób tej samej płci. W tym samym czasie jednak Węgry wysłały światu wyraźny sygnał przez przyjęcie poprawki konstytucyjnej zabezpieczającej małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia na swoją skrzynkę mailową zapisz się w poniższym formularzu:

Widmo eutanazji nad Europą

Niemiecki Bundestag zajmie się opracowaniem nowych regulacji prawnych o „samostanowieniu o śmierci” w związku z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił zakaz tzw. komercyjnej eutanazji. Uznał, że niemiecka konstytucja zapewnia ludziom, którzy dążą do wspomaganego samobójstwa, wolność szukania „pomocy u osób trzecich”.

Niemiecka stacja ARD zwraca uwagę, że obecne regulacje prawne w Niemczech nie są zgodne z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, gdyż „kodeks zawodowy lekarzy obecnie zabrania pomocy w samobójstwie”. Samo orzeczenie określa się mianem „przełomowego”.

Jak na razie w Unii Europejskiej eutanazja jest legalna w trzech krajach członkowskich: w Belgii, Holandii oraz Luksemburgu, a ponadto w Szwajcarii i niektórych stanach USA. Coraz bliżej jej legalizacji jest Hiszpania. W czwartek Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu, przyjął projekt ustawy legalizującej eutanazję. Przeciwko projektowi opowiedziała się m.in. prawicowa opozycja, przedstawiciele osób niepełnosprawnych a także Komitet ds. Bioetyki. Za przyjęciem projektu zagłosowało 198 deputowanych z lewicowej koalicji rządowej i kilku mniejszych partii. Przeciw opowiedziało się 138 deputowanych prawicowych Partii Ludowej i partii Vox. Ustawa trafi teraz do Senatu, który, jak się oczekuje, przyjmie ją na wiosnę przyszłego roku. Ustawa wejdzie w życie 3 miesiące po publikacji.

W kwietniu w Holandii eutanazja osób z demencją została uznana za legalną. Sąd Najwyższy Holandii uniewinnił lekarkę, która była oskarżona o zabójstwo, ponieważ dokonała eutanazji kobiety z demencją. „Eutanazja może być przeprowadzona także w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli” – orzekł sąd.

Wcześniej, w lutym, portugalski parlament przyjął legalizację eutanazji, której mogliby się poddać nieuleczalnie chorzy. Według sondażu Público legalizację eutanazji popiera 43 proc. Portugalczyków. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa później zaapelował do deputowanych, żeby zgodzili się na przeprowadzenie referendum w sprawie legalizacji eutanazji. W październiku br. obywatelski projekt dotyczący przeprowadzenia takiego głosowania został w parlamencie odrzucony, co oznacza, że procedowane będą projekty partii lewicowych i liberalnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Równocześnie w Europie realizowane są także inne “postępowe” postulaty,  Szwajcarscy parlamentarzyści zagłosowali w piątek za legalizacją „małżeństw” osób tej samej płci. Przyjęli również ustawę, która umożliwia transseksualistom zmianę płci poprzez złożenie deklaracji w urzędzie, bez udziału lekarza lub sądu.

Węgry w tym samym czasie wysłały do świata wyraźny komunikat o zupełnie innej treści.  Według noweli konstytucyjnej, na Węgrzech dziecko mogą adoptować tylko mężczyzna i kobieta, którzy są małżeństwem i rodziną. Wprowadzono też konstytucyjną ochronę prawa do wychowywania dzieci w oparciu o węgierską tożsamość i kulturę chrześcijańską.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, jak podają węgierskie media, ustawa zasadnicza chroni teraz prawo dziecka do identyfikowania się ze swoją „płcią urodzenia” (ang. gender at birth) oraz prawo do wychowywania dzieci na bazie tożsamości węgierskiej, osadzonej w konstytucji, także w oparciu o kulturę chrześcijańską.

W uzasadnieniu tekstu poprawki napisano, że zachodnia ideologia zmienia się w sposób, który czyni koniecznym zagwarantowanie prawa dziecka do samoidentyfikacji w zgodzie ze swoją płcią urodzenia. Ma to na celu ochronę dziecka przed „psychiczną lub biologiczną interwencją”, która wpływałaby na jego dobrostan psychiczny.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply