Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zwróciła uwagę, że dla Polski wyzwaniem jest poradzenie sobie z 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, a może ich być jeszcze 2-3 razy więcej. Jej zdaniem, nasz kraj tego nie udźwignie i rząd już powinien rozmawiać o ich relokacji na poziomie Europy.

W piątek podczas wywiadu dla stacji RMF FM, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska powiedziała, że od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej przez stolicę „przewinęło się ponad 300 tys. Ukraińców”, z czego zostało około 200 tysięcy. To ponad 10 proc. mieszkańców. Przyznała, że na razie trudno jej oszacować, ilu uchodźców może zostać w Warszawie.

– Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie dotyczące edukacji, musimy sobie odpowiedzieć na pytania dotyczące ochrony zdrowia. (…) samorządy jednym głosem mówią – potrzebna jest spójna i wspólna polityka relokacji uchodźców. Nie tylko w obszarze kraju, ale również Europy. To niezwykle istotne – powiedziała Kaznowska.

 

– Dzisiaj mówimy o tym, że do Polski może przyjechać 3 mln, 5 mln Ukraińców. Już przyjechało ponad 1,5 mln z tego, co słyszymy. Widzimy, co się dzieje, jak jest to wielkie wyzwanie – zaznaczyła. – I teraz wyobraźmy sobie, że będziemy mieli 5 mln uchodźców z Ukrainy, nasz kraj nie udźwignie tak dużej liczby. Musimy rozmawiać, nasz rząd już powinien rozmawiać o relokacji na poziomie Europy – dodała.

Wiceprezydent Warszawy powiedziała też, że miasto przygotowuje mieszkania komunalne na potrzeby uchodźców z Ukrainy, ale „to kropla w morzu potrzeb”.

– Mówimy o tysiącach mieszkań, a mówimy o prawdopodobnie o 200 tys. uchodźców, którzy przybyli. Warszawa nie jest w stanie przyjąć i zaopiekować tak dużej grupy – i pod względem ochrony zdrowia, edukacji, również mieszkalnictwa – zaznaczyła Kaznowska.

Pod względem edukacji dla dzieci z Ukrainy, Kaznowska nie zgadza się ze stanowiskiem ministerstwa edukacji, zakładającym, że szybko wejdą one w polski system edukacyjny. –Powinniśmy najpierw stworzyć tzw. klasy zerowe, w których będzie tylko i wyłącznie nauka polskiego – zaznaczyła.

Według ukraińskiej straży granicznej, Warszawa i Kraków nie mogą już przyjmować uchodźców. Jak podano, w ciągu dwóch tygodni do Krakowa przybyło około 80-100 tys. Ukraińców, a do Warszawy 200 tys. Agencja Unian zaznacza, że polskie władze spodziewają się, że uchodźcy sami poproszą o przeniesienie ich do innych miast, gdy życie w zatłoczonych miastach stanie się nie do zniesienia. Ukraińskie media podają też, że „Polska znacznie ułatwiła dostęp do rynku pracy dla ukraińskich uchodźców”.

Wcześniej pisaliśmy, że jak poinformował Przemysław Czarnek, spośród 1,5 mln uchodźców obecnie, 650-700 tys. to są dzieci, z których 24 tys. trafiło do szkół. Minister nie wyklucza, że polskie placówki zaczną zatrudniać ukraińskich nauczycieli. Dodał, że gdyby ukraińscy nauczyciele chcieli zostać dłużej w Polsce to będą mieli taką możliwość. „W tej samej specustawie mamy delegację ustawową do rozporządzenia, które będę mógł wydać, które będzie regulowało tego rodzaju procedurę. Będzie ona bardzo plastyczna, elastyczna w uznawaniu uprawnień nauczycielskich nauczycieli ukraińskich” – przekazał polityk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowała w piątek Straż Graniczna, już ponad 1,5 miliona uchodźców wjechało z Ukrainy do Polski. Tylko dzisiaj Dzisiaj do godziny 07.00 do Polski przyjechało 25,4 tys. osób.

W środę Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W specustawie znalazły się regulacje związane m.in. z kwestią legalności pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, oraz udzielaną im pomocą.

Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, zaś trzech wstrzymało się od głosu. Przyjęta w środę specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa reguluje m.in. kwestie związane z legalności pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, oraz udzielaną im pomocą – podaje PAP. Regulacje przewidują, że ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL. Ich pobyt w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Legalny będzie również pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Ukraińcy będą mieli możliwość podjęcia tutaj pracy i uzyskania dostępu do opieki zdrowotnej. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Specustawa zaostrza także kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi oraz sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

Osobom i podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy wypłacane będą świadczenia pieniężne w kwocie 40 zł dziennie, czyli ok 1200 zł miesięcznie. Okresy wypłacania świadczenia będzie wynosił maksymalnie 60 dni. Uchodźcy z Ukrainy także otrzymają pomoc finansową. Otrzymają jednorazowo 300 zł (na osobę).

rmf24.pl / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply