Wicekanclerz Robert Habeck z partii Zielonych uważa, że Niemcy muszą być gotowe na obronę przed “atakami wojskowymi”.

W piątek wicekanclerz Niemiec Robert Habeck opublikował nagranie na platformie X. “Tęsknimy za pokojem, to prawda. Ale uczciwa, gorzka odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie będzie szybkiego, dobrego końca, nawet jeśli życzylibyśmy sobie inaczej” – powiedział.

“Musimy dostosować się do sytuacji zagrożenia. Wszystko inne byłoby naiwne” – kontynuował, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak dodał, Niemcy powinny więcej inwestować we własne bezpieczeństwo.

“My, Niemcy, Unia Europejska, musimy chronić się na każdym kroku, w tym także przed atakami wojskowymi. Wojna prezydenta Rosji Władimira Putina przeciwko Ukrainie jest najkrwawszą, jakiej Europa doświadczyła od 1945 roku” – oświadczył Habeck.

Jego zdaniem, “Rosja Putina całkowicie przestawia się na gospodarkę wojenną i gwałtownie zwiększa produkcję broni”.

Robert Habeck wypowiedział się przeciwko “zamrożeniu wojny na Ukrainie”. Wyraził opinię, że jeśli Putin odniesie sukces w wojnie na Ukrainie, to “będzie ją kontynuował”. “Dlatego też dla bezpieczeństwa w Niemczech i pokoju w Europie ważne jest, aby Ukraina skutecznie się broniła i aby Niemcy jej w tym pomagały” – powiedział niemiecki wicekanclerz.

Styczniowe doniesienia gazety Bild sugerowały, że niemiecka armia opracowała scenariusz szkolenia dotyczący ewentualnej wojny z Rosją na wypadek porażki Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej minister obrony Niemiec Boris Pistorius mówił, że należy przygotować się na wojnę w Europie. “Musimy oswoić się z myślą, że Europie może grozić wojna” – podkreślał.

Niemieckie media wielokrotnie zwracały uwagę na zły stan armii Niemiec. W lipcu Der Spiegel pisał o olbrzymich brakach amunicji w Bundeswehrze. W kwietniu dziennik Neue Osnabruecker Zeitung podkreślał, że drugi rok z rzędu więcej żołnierzy zakończyło służbę wojskową niż do niej wstąpiło.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply