Historycznie węgierski Siedmiogród do dziś zamieszkany jest przez specyficzny odłam narodu węgierskiego jakim są Seklerzy. Od wielu lat domagają się oni od władz rumuńskich administracyjnego poszanowania specyfiki regionu.
Przewodniczący walczącej od 2003 r. o autonomię Narodowej Rady Seklerów Balázs Izsák twierdzi, że “już samo wyrażenie „dążenie autonomiczne Seklerów” jest uznawane za podstawę wszczęcia sprawy karnej. Dążenia autonomiczne Seklerów przez władze jest uznane za przestępstwo. Każde dążenie, manifestacja zostaje zakazane lub jest ograniczane”. Lider Narodowej Rady Seklerów wzywa do szczególnego rodzaju manifestacji na rzecz updomiotowienia swojej społeczności. “Podobnie jak w przypadku Wielkiego Marszu Seklerów chcemy dać do zrozumienia Bukaresztowi jak i całemu światu, że Kraj Seklerów nie można rozczłonkować ani wcielić, może istnieć wyłącznie w granicach historycznych i w dawno stworzonych granicach regionalnych […] regionów nie wolno wyznaczać, tylko trzeba je uznać” – można przeczytać w apelu lidera Narodowej Rady Seklerów.
Co propnuje Rada? – “Rozświetlmy więc te naturalne historycznie ukształtowane tereny regionalne w ostatnią niedzielę października 2015 roku, to jest 25 października”. Narodowa Rada prosi samorządy gminne, wspólnoty historycznych węgierskich kościołów, organizacje pozarządowe, miejskie straże pożarne i mieszkańców miejscowości, które znajdują się na granicy zamieszkanego przez Węgrów Siedmiogrodu o rozpalenie wielkich ognisk.
“Granica Kraju Seklerów liczy 750 kilometrów. Na każdym kilometrze chcemy rozpalić ogień, włączyć reflektor po zachodzie słońca. Prosimy również samorządy miejscowości by zorganizowały punkty zborne, by móc odprawić msze ekumeniczne, po których rozpalone zostaną światła, by w taki sposób upamiętnić owo wydarzenie. Na każdym zgromadzeniu zostanie odczytany apel, który po raz kolejny przypomni Europie i gremiom narodwym na całym świecie, że w Karpatach żyje pewien naród, który chce żyć w wolności i pokoju, chce swobodnie mówić w ojczystym języku, chce korzystać z swojego prawa do samostanowienia w swojej ojczyźnie” – napisano w oświadczeniu.
System administracyjny Rumunii charakteryzuje się wysoką centralizacją. W ramach niego państwo jest podzielone na 41 okręgów nie odpowiadających historycznie ukształtowanym regionom. W związku z tym Węgrzy stanowią większośc tylko w dwóch z nich – Covansa – Kovászna i Harghita – Hargita. Wiele gmin z większością ludności węgierskiej znalazło się poza nimi.
szekelyfold.ma/BA/kresy.pl





























