Według nowego sondażu, Węgrzy są przeciwni zakazowi importu rosyjskich surowców energetycznych czy ograniczeniom dla turystów z Rosji. Wyraźnie nie podoba im się też kupowanie broni dla Ukrainy i szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Jak wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Szazadveg, zdecydowana większość Węgrów jest przeciwna sankcjom nakładanym na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. Celem sondaży było zbadanie poparcia dla 15 różnych rodzajów sankcji przeciwko Rosji i form wsparcia Ukrainy.

Najwięcej ankietowanych (81 proc.) opowiedziało się przeciwko nakładaniu ograniczeń na rosyjskich turystów w Europie, a także przeciw kupowaniu broni dla Ukrainy przez Unię Europejską i jej państwa członkowie.

 

Ponadto, węgierscy ankietowani opowiedzieli się przeciwko szkoleniu przez UE ukraińskich żołnierzy (77 proc.). Zdecydowana większość z nich nie zgadza się też na całkowite odcięcie się od rosyjskich surowców: przede wszystkim od ropy (78 proc.), gazu (75 proc.) i materiałów dla elektrowni jądrowych (74 proc.), jak również od węgla (71 proc.).

68 proc. Węgrów jest przeciwko zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla lotów z Rosji, w tym cywilnych. Większość respondentów nie popiera wydalania czołowych rosyjskich polityków i dyplomatów z Europy (61 proc.), wycofania się dużych międzynarodowych firm z Rosji (57 proc.) oraz unijnego finansowania odbudowy Ukrainy (54 proc., przy 43 proc. popierających takie rozwiązanie).

Jak podano, tylko w jednym przypadku zwolennicy sankcji osiągnęli przewagę nad przeciwnikami. Chodziło o kwestię wprowadzenia obostrzeń przeciw rosyjskim oligarchom i ich majątkom. Taki krok popiera 54 proc. Węgrów, 37 proc. jest przeciw.

Badanie przeprowadzono w sierpniu metodą CATI (wspierany komputerowo wywiad telefoniczny) na grupie tysiąca osób.

Przeczytaj: Orbán: Węgry nie będą „niszczyć samych siebie” w imię Ukrainy

Czytaj także: Nie ma zgody na wysyłanie broni na Ukrainę przez Węgry – ministerstwo dementuje ukraiński fejk

Zobacz: Węgry przeciwko misji NATO na Ukrainie

Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply