Węgry nie wezmą udziału w kolejnej fazie pozyskiwania szczepionek organizowanej przez Unię Europejską – poinformował w czwartek szef sztabu premiera Orbana, Gergely Gulyás.

Jak poinformował portal Hungary Today, w czwartek szef sztabu premiera Orbana Gergely Gulyás ogłosił, że Węgry nie wezmą udziału w kolejnej fazie pozyskiwania szczepionek organizowanej przez Unię Europejską.

Węgry zamówiły już ponad 10 milionów zachodnich szczepionek, które mają być dostarczone do końca 2022 roku, poinformował Gergely Gulyás na spotkaniu prasowym.

Oczekuje się, że po wstrzyknięciu szczepionki 5 milionom Węgrów akcja szczepień ulegnie znacznemu spowolnieniu, „nawet bardziej niż po przekroczeniu czterech milionów”, powiedział Gulyás. W sumie „możemy oczekiwać, że 5,5 miliona Węgrów zostanie zaszczepionych, 6 milionów, jeśli jesteśmy optymistami” – powiedział.

Poinformował też, że Węgrom wystarczy dziesięć milionów zachodnich szczepionek, nawet jeśli konieczne będzie trzecie wstrzyknięcie. „Ponadto dostępne są również szczepionki ze Wschodu” – powiedział.

Gulyás przekazał, że Węgry będą musiałyby zamówić i zapłacić za 19 milionów dawek szczepionki Pfizera, niezależnie od tego, czy są one konieczne, czy nie. Rząd węgierski „nie weźmie udziału w tej 120-miliardowej grze”, po części dlatego, że nowa fabryka w Debreczynie, we wschodnich Węgrzech, prawdopodobnie będzie produkować wystarczającą ilość szczepionek od drugiej połowy przyszłego roku, podkreślił.

Węgry „zdają sobie sprawę, że UE ma wspólny program zakupu szczepionek i mamy nadzieję, że będzie on przebiegał sprawniej niż w pierwszej fazie… ale Węgry zgromadziły wystarczające rezerwy” – powiedział Gulyás.

Zobacz też: Imigranci zarobkowi z Ukrainy będą szczepieni najbardziej pożądaną w Polsce szczepionką na COViD-19

Premier Viktor Orbán powiedział w radiowym wywiadzie w piątek, że „w zasadzie pokonaliśmy trzecią falę” koronawirusa, a szereg pozostałych ograniczeń zostanie zniesionych po zaszczepieniu pięciu milionów ludzi.

Jak dotąd 4 898 866 Węgrów zostało zaszczepionych, a pięć milionów „z pewnością zostanie osiągnięte w ten weekend”, powiedział Orbán. „Węgry są bezpieczniejsze w porównaniu z innymi krajami”.

Do wyjątkowych ograniczeń, które będą zniesione, należy godzina policyjna, obowiązkowe zamykanie restauracji i sklepów, noszenie masek w miejscach publicznych, a także zakaz uprawiania sportów indywidualnych i zespołowych na świeżym powietrzu. Co więcej, do 50 osób może uczestniczyć w imprezach prywatnych i rodzinnych, a do 200 osób może uczestniczyć w weselach.

Menedżerowie hoteli i restauracji muszą zadbać o to, aby goście byli rozdzieleni, podczas gdy do 500 osób może uczestniczyć w wydarzeniach plenerowych. “Tylko osoby posiadające świadectwa szczepień mogą uczestniczyć w imprezach muzycznych i tanecznych” – powiedział. Dodał, że zaszczepione osoby w wieku 16-18 lat mogą w międzyczasie brać udział w imprezach kulturalnych i sportowych w pomieszczeniach zamkniętych.

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply