Nacjonalistyczna partia Jobbik, będąca trzecią siłą w węgierskim parlamencie, przedłożyła w parlamencie projekt rezolucji, która miała potępiać mające miejsce wg węgierskich nacjonalistów ludobójstwo ludności Donbasu.

Partia Jobbik – Ruch na rzecz Lepszych Węgier twierdzi, że za ludbójstwo odpowiedzialny jest rząd w Kijowie. Ugrupowanie złożyło projekt uchwały w parlamencie, jednak przepadł on w komisji spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego.

Nacjonaliści zaznaczają, że zdają sobie sprawę, iż we współczesnych konfliktach ogromną rolę odgrywa przepływ informacji. Są jednak – jak podkreślają – „zszokowani zachowaniem zachodnich mediów, nie dostrzegających w przekonaniu polityków Jobbiku odkrycia masowych grobów ludności cywilnej”.

Jobbik wezwał również organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ, OBWE czy Międzynarodowy Czerwony Krzyż, do przeprowadzenia niezależnych dochodzeń na temat domniemanych zbrodni na ludności cywilnej w Donbasie.

Jobbik apeluje do węgierskiego rządu do „zaprzestania wspierania agresywnej i nieodpowiedzialnej, wojennej polityki euroatlantyckiej, a także porzucenia swoich urojeń na temat integralności terytorialnej Ukrainy, ponieważ sam rząd w Kijowie podejmuje działania szkodliwe dla jedności swojego kraju”.

„Każdy rząd używający sił zbrojnych do ataku na własnych obywateli, traci bowiem swoją legitymizację, skazując tym samym kraj na nieuchronną dezintegrację. Nacjonaliści wzywają więc centroprawicowy rząd Viktora Orbana, do poszanowania wartości demokratycznych i wycofania swojego poparcia dla ukraińskich władz, stosujących broń i terror wobec własnych obywateli” – oświadcza Jobbik.

jobbik.com/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz