Według projektu zmian w ustawie o prokuraturze i przepisach ją wprowadzających funkcje ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego powinny zostać połączone.

W projekcie znalazły się m.in. zapisy o zmianach w prokuraturze. Będzie nią kierował osobiście lub za pośrednictwem prokuratora krajowego i jego zastępców minister sprawiedliwości. Zniknąć ma Prokuratura Generalna, a na jej miejsce powstanie Prokuratura Krajowa (PK). Ma ona prowadzić postępowania przygotowawcze w sprawach ścigania przestępczości zorganizowanej i najpoważniejszej korupcji. Powstanie w niej również wydział spraw wewnętrznych. Zajmie się on postępowaniami przygotowawczymi w sprawach poważnych przestępstw popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

Zamiast prokuratur apelacyjnych powstaną regionalne.

Nowe uprawnienia ma otrzymać prokurator generalny. Będzie on mógł przejąć i prowadzić na poziomie Prokuratury Krajowej sprawy zawiłe pod względem prawnym lub obszerne w materiał dowodowy.

Według projektu ma przestać istnieć prokuratura wojskowa. Stanie się ona częścią prokuratury powszechnej.

rp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz