Dyrektorka finansowanej między innymi przez polskiego podatnika TV Biełsat, Agnieszka Romaszewska-Guzy, porównuje ukrainofobię do antysemityzmu. Tę pierwszą przypisuje ona nowemu wiceprezesowi Polskiego Radia, Marcinowi Palade.

„Nie ukrywam i nie ukrywałam ani przez chwilę, że jestem przeciwna takiej nominacji”– mówi Romaszewska-Guzy w wywiadzie dla portalu Fronda.pl. Według dyrektorki telewizji Biełsat Marcina Palade dyskwalifikuje jego rzekoma ukrainofobia:

„Jego często nieszablonowe podejście do badań społecznych dawało dobre rezultaty. Natomiast jego poglądy na temat spraw wschodnich są, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne. A raczej powiedziałabym, że to są poglądy nie do przyjęcia. Nie każdy musi podzielać moje przekonanie, że należy wspierać Ukrainę, ale bycie ukrainofobem to jak bycie antysemitą. To odbiera rozum”– zaznacza Romaszewska-Guzy. Twierdzi ona ponadto, że Palade chciałby „skłócić Polskę z sąsiadami”:

„Polska, która nie ma otwarcia na Europę Środkową i Wschodnią to jest – przepraszam – peryferyjny kraj średniej wielkości, na razie dosyć słaby gospodarczo, który na dodatek ma trudne stosunki z Unią Europejską. Dla mnie to jest działanie przeciwko fundamentowi polskiej racji stanu. I nie opowiadajmy o „dobroczynnych ciotkach od Giedroycia”, bo Jerzy Giedroyć był bardzo mądrym człowiekiem, który 50 lat temu przewidział, że u naszych granic będą takie państwa, jak niepodległa Litwa, Białoruś i Ukraina. I jak widać, sprawdziło się to, choć w roku 1950 czy 1955 nic na to nie wskazywało. Zatem to, że Juliusz Mieroszewski z Giedroyciem przewidzieli taką sytuację było ich wielkim osiągnięciem. Pomoc Ukrainie przedstawia się jako sentymentalne działanie nieracjonalnych ludzie. Nie, to jest twardy realizm naszej pozycji międzynarodowej”– argumentuje.

Agnieszka Romaszewska-Guzy jest dyrektorem działającej od 2007 roku Telewizji Biełsat. Nadaje ona głównie w języku białoruskim i skierowana jest do widza na Białorusi. Utrzymywana jest między innymi przez polskie Ministertwo Spraw Zagranicznych.

W listopadzie 2015 roku Romaszewska-Guzy została uhonorowana nagrodą Wolności Słowa imienia Igora Lubczenki nadawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Ukrainy.

fronda.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  patriota :

  Z tego, co obserwujé banderowski motoch zaczyna nagonké na partiotyczne jednostki. Najpierw zdrajca kowal, potem imbecylka zalewska, a teraz kretynka romaszewska. Nie wiem, czy Palade jest prawdziwym polskim patriotą czy też będzie wykonywał haniebne rozkazy swoich pisiorowskich mocodawców. Nie chcę go chwalić pod niebiosa, gdyż pisiory podczas swoich krótkich rządów zdążyli już tak bardzo upokorzyć mój kraj, że wydawanie zbyt pochopnych opinii byłoby idiotyzmem. Nie można jednak zaprzeczyć, iż ta kandydatura wzbudza ogromne zaniepokojenie wśród probanderowskich środowisk. Mam nadzieję, że Palade będzie stale rozgłaśniał fakty bestialskich mordów dokonanych przez upaińców i edukował tą część polskiego społeczeństwa, która o masakrach nie wie. Trzeba o tym mówić, powinny być audycje radiowe i programy telewizyjne o tematyce kresowej, na każdym kroku mordercom o bestialstwie przypominać, poruszać te kwestie w Parlamencie europejskim – niech wiedzą, jaką swołocz chcą włączyć do wspólnoty. Nie zrobi to obecnie na nich wrażenia, gdyż mają większe problemy i osłabienie upainy nie leży w ich interesie. Jednakże w przyszłości będziemy mięli argument, że temat ten był poruszany i koinsekwencje, których doświadczają są wynikiem politycznej poprawności (identycznie jak w sprawie migrantów). Martwi mnie jedynie to, że jako pierwsi poniesiemy konsekwencje proupaińskiej polityki i umożliwianie działania zdrajcom pokroju romaszewskiej.

 2. Avatar
  jaroslaus :

  jak długo jeszcze będziemy tolerować by parchy, chachły, zboczeńcy itp. bezczelnie mówiły nam Polakom co mamy myśleć i co mamy robić. A kim jest ten babsztyl, by mówić, że „była przeciwna”? Na Białorusi to by Łukaszenka ją raz dwa do pasania świń w kołchozie oddelegował – to tego się nadaje.

 3. Avatar
  zan :

  Ta kobieta bełkocze, nie ma żadnej merytorycznej argumentacji poza powtarzaniem jak katarynka kilku niczym nieuzasadnionych frazesów. Natomiast pogróżki pod adresem ludzi mających inne zdanie brzmią ponuro. Polecam tekst Piotra Badury w którym opisał pustkę intelektualną tej kobiety. Chodziło o dysonans poznawczy z wizyty na Białorusi, gdy propagandystka nie była w stanie uwierzyć w to co widzi i głośni pytała „z czego oni żyją”. No bo zdaniem propagandowej telewizji na Białorusi powinien być głód, ze ścian lecieć tynk…A tu zonk.

 4. Avatar
  zefir :

  Co ta pi.da Romaszewska-Guzy bredzi.Od lat żeruje na Tv Bięłsat,bez jakichkolwiek pozytywnych efektów.Zawsze liczyły się „pseudoefekty”jej złośliwego ojca,który wułudził od państwa polskiego ok 200000zł odprawy za swą pozorowaną walkę z komuchami.Wybitnie interesownie egoistyczna rodzinka.Co takiej ciurze do nominacji Marcina Palade na viceprezesa Polskiego Radiia?Co to za argumenty wychwalające banderowskich zbrodniarzy i zgubną doktrynę Giedroyca.Jeżeli PiS ma zdrowie pod politycznym czerepem,to winien wypierdzielić tą panią Romaszewską z tv Biełsat na zbity pysk,racjonalizować pomoc dla Polaków z Białorusi i godzić się ogólnie Z Łukaszką.