Według PAP flaga OUN-UPA nie jest flagą OUN-UPA

Portal fakehunter uruchomiony przez Polską Agencję Prasową na początku maja zarzucił redakcji Kresy.pl, że rozpowszechnia “Fake Newsy” na temat wizyty Zbigniewa Raua w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsku). W swojej “analizie” fakehunter dopuszcza się manipulacji i przekłamań.

Jak informował nasz portal, 21 grudnia 2021 roku na Ukrainę przybył polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. 22 grudnia rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina, zamieścił zdjęcie ministra Rau oraz polskiego ambasadora na Ukrainie, Bartosza Cichockiego, spacerujących ulicami Stanisławowa przed rozpoczęcie konferencji w miejscowym hotelu.

Uwagę zwraca banderowska, czerwono-czarna flaga, powiewająca na maszcie przed hotelem, w samym centrum zdjęcia. Z uwagi na kolorystykę, inaczej niż ukraińska flaga państwowa, flaga OUN-UPA wyraźnie odcina się na tle hotelu i zwraca uwagę.

W maju portal fakehunter uruchomiony przez Polską Agencję Prasową w nawiązaniu do artykułu “Szef MSZ i Ambasador RP „powitani” banderowską flagą w Stanisławowie [+FOTO]” zarzucił redakcji Kresy.pl, że rozpowszechnia “Fake Newsy”.

Portal PAPu, powołując się na Andrija Greczyło, ukraińskiego historyka i heraldyka, twierdzi, że “że czerwień i czerń to nie kolory Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. De jure flaga ta nigdy nie została przypisana do OUN”.

Wbrew tym twierdzeniom w Uchwale II Nadzwyczajnego Wielkiego Zjazdu OUN w kwietniu 1941 czytamy: “OUN używa swojego odrębnego sztandaru organizacyjnego o kolorze czarnym i czerwonym”.

O zatwierdzeniu barw flagi OUN-UPA pisze też profesor Grzegorz Motyka w książce Ukraińska partyzantka 1942-1960. “[Zjazd] Zatwierdził program OUN-B, a także nowy herb oraz – co warto podkreślić – banderowski, czerwono-czarny sztandar” – czytamy na stronie 79 rzeczonej pracy.

PAP powołując się na portal rejonu desniańskiego w obwodzie lwowskim przekonuje, że “czerwono-czarny sztandar to ukraińska flaga rewolucyjna i jest symbolem walki, oporu, odrzucenia tego, co dzieje się teraz i posuwanie się naprzód”.

Następnie portal PAPu powołuje się na dekret Rady Miejskiej Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) z 2018 roku czyli miasta, w którym z wizytą przebywał Zbigniew Rau. Portal twierdzi, że rada przyjęła “dekret o wywieszaniu czerwono czarnej flagi w dni związane z walką narodu ukraińskiego o niepodległość”, w rzeczywistości dekret nosi nazwę: “O procedurze używania rewolucyjnej flagi OUN na terytorium Iwano-Frankiwska”.

Fakehunter nie wspomina, że w dokumencie opublikowanym na stronie rady Iwano-Frankiwska, OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) jest wymieniona sześć razy. Słowo “flaga” pada w tekście osiem razy w sześciu przypadkach odnosi się do flagi OUN. W dokumencie również pada sformułowanie “rewolucyjna flaga”, za każdym razem jest ono użyte w kontekście OUN.

Dekret Rady Miejskiej Iwano-Frankiwska w języku ukraińskim

Dekret Rady Miejskiej Iwano-Frankiwska w języku angielskim

Werdykt: Polska Agencja Prasowa rozsiewa fake newsy

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zp
    zp :

    przykre, że tyle wartości spsiało. Czasem mam wrażenie, że Rambo to szczyt intelektu. A buta tokarczuk i nienawiść jej do Polski to szczyt patriotyzmu.