Negocjujące obecnie stworzenie koalicji we Włoszech Ligę Północną i Ruch Pięciu Gwiazd łączy niechęć do Unii i Europejskiej i chęć zniesienia sankcji wobec Rosji.

Chociaż wybory we Włoszech miały miejsce w marcu, nie utworzono jeszcze rządowej koalicji. Obecnie rozmowy koalicyjne prowadzi Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd. Komentatorzy wskazują, że obie partie łączy eurosceptycyzm, niechęć do nielegalnej imigracji i pozytywny stosunek do Rosji Putina.

Liga Północna jest partią polityczną, działająca przede wszystkim w północnych Włoszech. Powstała pod koniec lat 80-tych. Szefem Ligi jest obecnie pochodzący z Mediolanu 45-latek, Matteo Salvini. W ostatnich wyborach parlamentarnych partia ta otrzymała ponad 17 proc. głosów, uzyskując drugi w kraju rezultat.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ruch Pięciu Gwiazd ma dużo krótszą historię. Powstała w 2009 r., założona przez komika Beppe Grillo. Miała być ona początkowo ruchem sprzeciwu wobec włoskich elit, które wpędziły swój kraj w kryzys gospodarczy, jednocześnie uciekając od jednoznacznych deklaracji dotyczących przynależności politycznej. Ruch głosi hasła eurosceptyczne i antyimigranckie, a w europarlamencie pozostaje w sojuszu z Partią Niepodległości Wielkiej Brytanii. Jednocześnie w celach Ruchu kładzie się nacisk na ekologię i demokrację bezpośrednią. Przywódcą partii jest pochodzący z południa Włoch 32-letni Luigi Di Maio. Ruch osiągnął w marcowych wyborach ponad 32 proc. głosów, przez co stał się największą partią we Włoszech.

ZOBACZ TAKŻE: Lider Ligi Północnej: Włochy powinny „renegocjować traktaty UE”.

Na razie nie ma informacji, kto miałby być nowym premierem w przypadku utworzenia koalicji Ligi Północnej i Ruchu 5 Gwiazd, jednak pojawiły się wiadomości o pomysłach prawdopodobnego rządu nowej koalicji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agendą rządową miałaby zostać polityka europejska, w tym renegocjacja traktatów europejskich w celu zmniejszenia kompetencji UE na rzecz państw narodowych. Nowy rząd miałby również dążyć do umorzenia części włoskiego długu przez Europejski Bank Centralny. Szefowie Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd nawołują także do zniesienia sankcji wobec Rosji.

kresy.pl / gosc.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz