Ważny polski certyfikat covidowy dla… Adolfa Hitlera

W sieci znaleźć można ważny certyfikat COVID wystawiony w Polsce dla „Adolfa Hitlera”, urodzonego 1 stycznia 1930. Osoba, która go udostępnia twierdzi, że za pieniądze może wystawić więcej tego rodzaju ważnych certyfikatów.

Sprawę opisał portal „Zaufana Trzecia Strona”. Wiadomo, że wraz z wprowadzeniem tzw. ceryfikatów covidowych, poświadczających zaszczepienie przeciwko COVID-19, przejście zakażenia lub posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, pojawiły się podróbki takich dokumentów. Niedawno pisaliśmy o pladze podrobionych COVID-certyfikatów na Ukrainie. Z fałszywym dokumentem przyłapano m.in. byłą deputowaną ukraińskiego parlamentu, Nadię Sawczenko.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zasadniczo, tzw. COVID-certyfikaty, umożliwiające np. swobodne podróżowanie po krajach członkowskich Unii Europejskiej, przedstawiane są w postaci kodu QR. W teorii, są one nie do podrobienia, m.in. dzięki zastosowaniu kryptografii asymetrycznej. Stąd, prawidłowo podpisane certyfikaty wystawiać mogą tylko posiadacze odpowiednich kluczy prywatnych, którymi są podmioty autoryzowane przez rząd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Jednak na jednym z internetowych forów, na którym od dawna prowadzona jest dyskusja na temat możliwości tworzenia własnych, prawidłowych certyfikatów COVID, kilka dni temu doszło do swego rodzaju przełomu. Pewien użytkownik, o pseudonimie „przedsiebiorca”, zaoferował sprzedaż certyfikatów potwierdzających zaszczepienie na COVID-19 w Polsce. W odpowiedzi inny użytkownik poprosił o stworzenie i przysłanie takiego ważnego certyfikatu na nazwisko Adolf Hitler, dodając, że jeśli kod QR będzie ważny, to jeszcze w tym tygodniu zakupi pięć sztuk.

Po kilku godzinach autor ogłoszenia poinformował, że zrealizował zlecenie i wysłał kod. Odbiorca potwierdził, że kod jest ważny. Później opublikował też obrazek, umożliwiając weryfikację wiarygodności.

„Zaufana Trzecia Strona” pisze, że specjalna aplikacja „Skaner certyfikatów COVID”, wydana przez Centrum e-Zdrowia, potwierdza autentyczność kodu. Wynika z tego, że posiadaczem certyfikatu jest „Adolf Hitler”, urodzony 1 stycznia 1930 roku. Portal zmieścił zrzuty ekranu z forum internetowego oraz kod QR „Adolfa Hitlera”. Ponadto, z analizy skryptów wynika, że certyfikat jest ważny do maja 2023 roku, właściciel przyjął jedną dawkę szczepionki AstraZeneca.

Co ciekawe, na tym samym forum opublikowano też francuski certyfikat QR, również wystawiony na nazwisko Adolf Hitler, który także pozytywnie przechodzi weryfikację.

Portal zaznacza, że tym samym ktoś udowodnił, że istnieje możliwość generowania i prawidłowego podpisywania certyfikatów covidowych.

zaufanatrzeciastrona.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz