Biały Dom wezwał w poniedziałek prezydenta Chin Xi Jinpinga, aby wykorzystał swoją wizytę w Moskwie w tym tygodniu i przekonał prezydenta Rosji Władimira Putina do poszanowania suwerenności Ukrainy i zakończenia wojny.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Biały Dom wezwał w poniedziałek prezydenta Chin Xi Jinpinga, aby wykorzystał swoją wizytę w Moskwie w tym tygodniu i przekonał prezydenta Rosji Władimira Putina do poszanowania suwerenności Ukrainy i zakończenia wojny.

John Kirby, rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu powiedział dziennikarzom, że Xi powinien porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim na temat wpływu wojny na Ukrainę.

„Zachęcamy prezydenta Xi do bezpośredniego naciskania na prezydenta Putina w sprawie konieczności poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Świat i sąsiedzi Chin z pewnością będą się uważnie przyglądać” – powiedział.

Xi i Putin wydają się być połączeni raczej „małżeństwem z rozsądku” niż z miłości, powiedział Kirby. „Są to dwa kraje, które od dawna irytują się przywództwem USA na całym świecie” – powiedział.

Również brytyjski rząd uważa, że prezydent Chin Xi Jinping powinien wykorzystać swoją wizytę państwową w Moskwie, aby wezwać prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestania bombardowania ukraińskich miast, szpitali i szkół.

Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział: “Chiny już wcześniej mówiły o znaczeniu poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej na Ukrainie. Chcielibyśmy, aby prezydent Xi opowiadał się za tym punktem podczas rozmowy z Putinem. Ta wojna i jej atak na suwerenność Ukrainy mogłyby zakończyć się dzisiaj, gdyby Rosja wycofała swoje wojska z Ukrainy. Mamy więc nadzieję, że prezydent Xi wykorzysta tę okazję, aby naciskać na prezydenta Putina, aby zaprzestał bombardowania ukraińskich miast, szpitali, szkół i powstrzymał niektóre z tych okrucieństw, których jesteśmy świadkami na co dzień”.

W poniedziałek Xi Jingping przybył do Moskwy z pierwszą wizytą od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Prezydent tej drugiej nie żałował swojemu gościowi ciepłych słów. „Chiny dokonały w ostatnich latach porywu naprzód w swoim rozwoju. Na całym świecie budzi to prawdziwe zainteresowanie i my nawet trochę wam zazdrościmy” – słowa Władimira Putina zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Putin gratulował Xi Jingpingowi wyboru na kolejną kadencję w roli przewodniczącego ChRL. Dodatkowo prezydent Rosji, zwracając się do Xi Jingpinga wyraził przekonanie – „Jestem pewien, że pod waszym przywództwem Chiny podejmą dalsze kroki w swoim rozwoju w nadchodzących latach i na pewno osiągną cele, które sobie stawiacie”.

Poczynił on zresztą bardziej generalne uwagi, uznając, że w Chinach powstał efektywny system rozwoju gospodarczego i umacniania państwa. „Jest o wiele skuteczniejszy niż w wielu innych krajach. To oczywisty fakt” – powiedział Putin, tłumacząc, że w Chinach „mechanizmy rynkowe łączą się z dość pewnym kursem politycznym”.

Zadeklarował przy tym, że dzień jutrzejszy zostanie poświęcony na rozmowy z chińskim gościem na temat współpracy ekonomicznej.

Wcześniej doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom, że Władimir Putin i Xi Jinping przeprowadzą bezpośrednie rozmowy na Kremlu w poniedziałek po południu. Rozmowy będą kontynuowane 21 marca, kiedy do przywódców dołączą członkowie delegacji. Ponadto we wtorek rano Xi Jinping ma spotkać się z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem.

Także Uszakow zaznaczył, że wizyta będzie poświęcona ściśle kwestiom gospodarczym, „nie będzie żadnych dodatkowych protokołów, najważniejsze są negocjacje, negocjacje i jeszcze raz negocjacje”.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Xi i Putin wydają się być połączeni raczej „małżeństwem z rozsądku” niż z miłości, powiedział Kirby. „Są to dwa kraje, które od dawna irytują się przywództwem USA na całym świecie” – powiedział.” – wygląda na to, że USA są zirytowane bo nie mogą pogodzić się z utratą przywództwa na całym świecie.