W Wilnie odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby Filii Uniwersytetu w Białymstoku, na której budowę MEiN przeznaczyło 30 mln zł.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku, na której budowę MEiN przeznaczyło 30 mln zł.

“Powstanie Filii Uniwersytetu jest ważnym wydarzeniem w relacjach polsko-litewskich na płaszczyźnie edukacji i nauki. Cieszymy się, że Uniwersytet w Białymstoku, jako jedyny w Polsce ma swoją filię poza granicami kraju. Ma to szczególne znaczenie dla Polaków na Litwie” – podkreślił podczas wystąpienia minister Przemysław Czarnek. W uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego udział wzięli m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Gintautas Jakštas, wiceminister w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu Litwy i prof. dr hab. Robert W. Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

“Wmurowanie kamienia na placu budowy, oznacza że w niedługim czasie powstanie tu piękny budynek, taki jak ten przedstawiony na zdjęciach. Budynek, który będzie kosztował ok. 35 mln zł, z czego blisko 30 mln zł to dotacja z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki” – powiedział minister.

Od 2007 r. w Wilnie funkcjonuje Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku, na którym w ramach studiów licencjackich studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce, a od 2014 roku również na studiach II stopnia na kierunku ekonomia. Do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 840 absolwentów.

“Siedzibę budujemy by kształciła młodych Polaków na Litwie również w zakresie pedagogiki. O tym będziemy rozmawiać dzisiaj z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Nauki i Sportu Republiki Litewskiej” – dodał minister.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply