Na remont i rozbudowę polskiej uczelni w Wilnie znaleziono w sumie prawie 24 mln złotych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy blisko 19 mln złotych na dofinansowanie wileńskiego wydziału Uniwersytetu w Białymstoku – poinformowało w środę MNiSzW.Wicepremier Jarosław Gowin podpisał dzisiaj umowę pomiędzy MNiSW a Uniwersytetem w Białymstoku w sprawie dofinansowania przebudowy i rozbudowy budynku Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego UwB w Wilnie. Planowane łączne dofinansowanie inwestycji przez ministerstwo wyniesie prawie 19 mln złotych. Wkład własny uczelni sięgnie 4,7 mln złotych.

Wzięliście państwo na siebie ciężar realizacji misji, która powinna spoczywać na całym polskim państwie. Tą misją jest podtrzymywanie polskości na terytorium Litwy, budowa inteligenckich, intelektualnych, profesjonalnych elit polskich. – mówił dzisiaj wicepremier Gowin.

Wydział zamiejscowy UwB w Wilnie istnieje od 2007 roku. Celem powołania placówki było umożliwienie kształcenia się polskiej młodzieży w języku polskim. Jednak z powodu złego stanu budynku uczelni, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w różnych miejscach miasta, co było niewygodne i wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jak podaje MNiSzW, wileńska filia Uniwersytetu w Białymstoku była nie tylko pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię, ale także pierwszą filią uczelni zagranicznej na Litwie. Uczelnię opuściło do tej pory 600 absolwentów, a obecnie kształci się na niej 293 studentów. Można na niej studiować na trzech kierunkach licencjackich – ekonomię, informatykę i europeistykę. Od 2014 roku uruchomiono także studia II stopnia na kierunku ekonomicznym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gaude Mater w Wilnie

Kresy.pl / MNiSzW / Radio Maryja

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz