Według sondażu Harris Interactive około sześciu na dziesięciu Francuzów wierzy w teorię „wielkiej podmiany”, wedle której elity dążą do stopniowego zastępowania europejskiej rdzennej ludności przez ludy obce, głównie poprzez masową imigrację. 

Termin „wielkiej podmiany” spopularyzowany został przez francuskiego autora Renauda Camusa w jego książce z 2011 roku pt. „Le Grand Remplacement”. Wedle Camusa rozrost szczególnie muzułmańskiej populacji we Francji związany jest z celową polityką prowadzoną przez liberalne elity. Jego zdaniem niemożliwe jest współistnienie narodu francuskiego z tak zwanymi narodami „nieeuropejskimi” bez utraty swojej tożsamości.  Proces rozrostu obcych populacji opisywany jest jako „ludobójstwo przez substytucję”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tezę tę w szczególności popiera jeden z najważniejszych kandydatów na prezydenta Francji Éric Zemmour, który wprowadził je w ostatnich tygodniach do publicznej debaty.

Opublikowany w czwartek sondaż Harris Interactive for Challenges miał na celu nie weryfikację tej tezy, ale ustalenie, jaki procent populacji w nią wierzy. Na pytanie „Niektórzy mówią o wielkiej podmianie – tzn. europejskie, białe i chrześcijańskie populacje są zagrożone wyginięciem w następstwie muzułmańskiej imigracji z Maghrebu i czarnej Afryki. Czy uważasz, że takie zjawisko wystąpi we Francji?” 61% Francuzów odpowiada pozytywnie.

Wedle 27% „wielka podmiana” nastąpi we Francji na pewno; 34% – prawdopodobnie tak; 22% – prawdopodobnie nie; 17% – na pewno nie. W odpowiedziach nie występowały istotne różnice statystyczne między płciami, poszczególnymi grupami wiekowymi i zawodowymi.

Z twierdzeniem o „wielkiej podmianie” zgadza się  92% sympatyków Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, 77% sympatyków Republikanów (postgaullistowska centroprawica), 52% sympatyków LREM – ugrupowania Emmanuela Macrona, po 44% sympatyków Jean-Luc Mélenchona i Socjalistów, 30% Zielonych.

Krajowy urząd statystyczny INSEE w raporcie z 2019 roku zatytułowanym „Francja, portret społeczny” przedstawił dane, wedle których we Francji (poza Majottą) w 2018 roku żyło 6,4 mln imigrantów – ok. 10% populacji. Przy czym INSEE definiuje imigrantów jako „osoby urodzone za granicą i mieszkające we Francji”.  Definicja ta obejmuje osoby, które od momentu przybycia nabyły obywatelstwo francuskie i odwrotnie, wyklucza Francuzów z urodzenia urodzonych za granicą i mieszkających we Francji oraz obcokrajowców urodzonych we Francji.

Wśród tej populacji imigrantów jedna trzecia pochodzi z Europy, stanowili oni dwie trzecie imigracji w 1975 r. Prawie połowa imigrantów, nieco ponad 2,9 miliona ludzi, urodziła się w kraju na kontynencie afrykańskim.

Należy zaznaczyć, że Francja jest starym krajem imigracyjnym, z dużą liczbą np. dzieci imigrantów. Jeśli więc dodamy odsetek mieszkańców imigrantów do dzieci imigrantów według OECD, to w 2017 r. imigranci reprezentowali 27% populacji Francji.

O ile udział imigrantów w populacji francuskiej pod koniec XX wieku we Francji pozostawał względnie stabilny (7,4% ludności w 1975 r. wobec 7,3% w 1999 r.), to od 2000 r. zaczął konsekwentnie rosnąć.

Wedle najnowszych sondażu przed wyborami prezydenckimi (odbędą się w kwietniu 2022 r.) największym poparciem cieszy się wciąż Emmanuel Macron (23-25%, lekki spadek poparcia) przed Ericiem Zemmourem (17-18%, stabilne poparcie) i Marine Le Pen (16%, lekko w górę).

Xavier Bertrand zebrałby 14% głosów (bez zmian), Valérie Pécresse 10% (-1%) i Michel Barnier 8% (+1%).

W przypadku pojedynku między prezydentem republiki a Erikiem Zemmourem, Emmanuel Macron wygrałby z 57% głosów wobec 43% dla Zemmoura,.

W przypadku pojedynku Macron-Le Pen ten pierwszy wygrałby stosunkiem głosów 54% do 46%.

Gdyby Xavier Bertrand zakwalifikował się do drugiej tury, również przegrałby z Macronem (53% wobec 47%), podobnie Valérie Pécresse (57% wobec 43%).

CZYTAJ TAKŻE: Francja: protesty przeciwko przepustkom sanitarnym i wysokim cenom paliw. Na ulice wyszli także strażacy [+WIDEO]

Kresy.pl / challenges.fr / cnews.fe / harris-interactive.fr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz