Agencja Reutera dowiedziała się, że Amerykanie rozważają przekazanie Ukrainie systemów, które mogłyby razić rosyjskie okręty wojenne i pomóc w zniesieniu blokady morskiej ukraińskich portów.

Biały Dom pracuje nad przekazaniem Ukraińcom zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych, którymi Ukraina mogłaby razić okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podała w czwartek agencja Reutera powołując się na swoje źródła.

Trzech urzędników administracji oraz dwa źródła w Kongresie przekazały, że aktywnie rozważane jest wysłanie na Ukrainę dwóch rodzajów potężnych pocisków przeciwokrętowych: Harpoon produkowanych przez Boeinga oraz Naval Strike Missile (NSM) produkowanych przez przez norweskiego Kongsberga we współpracy z Raytheon Technologies.

Jak poinformowała w piątek włoska policja, prorosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe kilku włoskich instytucji i ministerstw. (więcej…)

Niemcy poinformowały, że przekażą siłom zbrojnym Czech 15 czołgów Leopard 2A4, w zamian za czeskie T-72, wysłane Ukrainie. Czesi negocjują też z Niemcami zakup do 50 nowych czołgów Leopard A7+.

Według serwisu „Deutsche Welle”, Niemcy przekażą czeskim siłom zbrojnym 15 czołgów Leopard. Chodzi o program, w ramach którego niemiecki rząd chce pomagać państwom, wysyłającym swoje zapasy poradzieckiego uzbrojenia i sprzętu na Ukrainę.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Parlament Europejski chce nakładania sankcji na europejskich polityków opłacanych przez Rosję. W rezolucji wymieniono m.in. byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera.

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski stwierdził, że sankcje nakładane w związku z inwazją Rosji na Ukrainę powinny powinny zostać rozszerzone „na europejskich członków zarządów głównych rosyjskich firm i polityków, którzy nadal otrzymują rosyjskie pieniądze”.

W rezolucji wymieniono nazwiska takich polityków jak Esko Aho, Francois Fillon i Wolfgang Schüssel, którzy ostatnio zrezygnowali z zajmowanych stanowisk w rosyjskim biznesie. PE zażądał, by w ich ślady poszli była szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl, która zasiada w radzie dyrektorów Rosnieftu oraz Schröder, który jest szefem rady dyrektorów w tym koncernie.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss skrytykowała prezydenta Francji Emmanuela Macrona za proponowanie, aby Putin nie został "poniżony". (więcej…)

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%