Na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu powstanie Centrum Kompetencyjne do obsługi czołgów Abrams. Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i producenta czołgów General Dynamics Land Systems.

Jak informuje PGZ, “umowa jest wynikiem uzgodnień poczynionych pomiędzy PGZ S.A. i WZM S.A. z polskiej strony i amerykańskim partnerem, którym jest koncern GDLS. Pozostaje ona w bezpośrednim związku z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o zakupie na potrzeby polskiej armii czołgów Abrams”. Kontrakt podpisano podczas zorganizowanej w poniedziałek wspólnie przez WZM i GDLS Abrams Supplier Conference.

“Umowa potwierdza decyzję o utworzeniu w ramach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Centrum Kompetencyjnego w zakresie czołgów Abrams, ustanawiając jednocześnie potencjał do ich szeroko pojętych obsług w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb w tym zakresie ze strony Sił Zbrojnych RP. W dalszej perspektywie z potencjału Centrum będą mogły korzystać także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach europejskich” – czytamy.

Cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek oświadczył, że do utworzenia Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu “zarówno WZM jak i PGZ przygotowywało się już od pewnego czasu”.

“Jako partner godny zaufania dla wojska jesteśmy odpowiedzialni za wsparcie jednostek w utrzymaniu sprawności każdego rodzaju sprzętu, jaki znajduje się lub wchodzi na uzbrojenie Wojska Polskiego. Dlatego też decyzja pana ministra Mariusza Błaszczaka o pozyskaniu dla wojsk pancernych czołgów Abrams oznaczała dla nas konieczność pozyskania zdolności w zakresie obsługi tego typu czołgów. Dzięki dużemu zaangażowaniu zarządu i pracowników WZM popartego dotychczasowym wieloletnim doświadczeniem w zakresie serwisowania ciężkiego sprzętu pancernego i gąsienicowego jakim dysponuje poznańska spółka, udało się nam osiągnąć porozumienie ze stroną amerykańską. Dzisiejsza umowa formalizuje nasze starania i jednocześnie otwiera nową kartę w historii spółki” – powiedział.

Przypomnijmy, że w 2022 r. została zawarta umowa na dostawę 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Z kolei 2023 r. MON zawarło kolejną umowę na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 – wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. To wozy w starszej wersji. Mają wypełnić lukę po czołgach przekazanych Ukrainie.

Zobacz także: Polska kupuje duże ilości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej

grupapgz.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply