Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w czwartek decyzję zatwierdzającą koncepcję utworzenia w Polsce „wojsk obrony cyberprzestrzeni”. Mają zostać uformowane do 2024 roku.

Powstanie nowego rodzaju polskich wojsk zapowiedział w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu szef MON, Mariusz Błaszczak.

– Cały system, który został przygotowany jest gwarancją tego, że siły wojsk obrony cyberprzestrzeni będą się rozrastały. Dowództwo wojsk obrony cyberprzestrzeń powstanie do roku 2022, a skończymy formowanie tych wojsk w roku 2024 – mówił minister obrony. – Do tego czasu zakładamy, że będziemy dysponowali przeszło 2000 absolwentów kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem, będziemy mieć kadry do tego, żeby żołnierze służyli właśnie w ten sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

 

Od 1 października tego roku, w Zegrzu i Toruniu mają funkcjonować szkoły podoficerskie SONDA, które będą kształcić kandydatów na podoficerów w specjalnościach łączność i informatyka oraz podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas swojego wystąpienia, Błaszczak przypomniał o decyzjach dotyczących konsolidacji instytucji zajmujących się w wojsku cyberbezpieczeństwem. Mówił o powołaniu pełnomocnika ds. tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększeniu limitów naborów na studia związane z cyberbezpieczeństwem, a także o powołaniu Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego przy Wojskowej Akademii Technicznej, które działa od 1 września br.

Minister zaznaczył też, że „okrzepło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni”, czyli instytucja stanowiąca „trzon wojsk obrony cyberprzestrzeni”.

– Dbamy o to, żeby młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, mieli szanse, żeby służyć w wojskach obrony cyberprzestrzeni – powiedział.

Głos zabrał też wiceminister Tomasz Zdzikot, który poinformował o najważniejszych filarach, na których oparty jest program cyber.mil.pl. Zaznaczył, że jednym z nich jest budowanie skutecznych struktur i zwiększenie zdolności sił zbrojnych w cyberprzestrzeni. Podkreślił, że Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni „jest największą pod względem potencjału kadrowego, budżetowego i zdolności eksperckich tego typu jednostką nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy”.

Koncepcja MON zakłada, że do 2025 roku mury wojskowych uczelni opuści przeszło 2000 młodych oficerów związanych z takimi specjalnościami jak IT, cyber i kryptologia.

Pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, gen. bryg. Karol Molenda, powiedział, że podpisana w czwartek koncepcja zakłada budowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni etapowo.

– Ta koncepcja jest napisana jako odpowiedź na zagrożenia, które się materializują tu i teraz w cyberprzestrzeni. Trudno wskazać na zagrożenia, jakie mogą pojawić się w przyszłości, chociażby za rok. Stąd ta koncepcja przewiduje korekty i ewentualne zmiany – powiedział generał.

Koncepcja MON zakłada, że do 2024 roku wojska będą zdolne do prowadzenia w cyberprzestrzeni operacji w pełnym spektrum. Wówczas zostaną przekazane pod komendę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Czytaj także: Departament Stanu USA za sprzedażą Polsce F-35A za 6,5 mld dol.

Gov.pl / MON / Rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply