W poniedziałek biuro prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej poinformowało, że rozpoczęła ona ćwiczenia w Obwodzie Kaliningradzkim. Ćwiczone jest odpieranie ataków powietrznych i rakietowych. Równocześnie trwają, rozpoczęte w niedzielę, ćwiczenia wojsk NATO na Bałtyku – BALTOPS 20. Są to coroczne największe ćwiczenia w obrębie Morza Bałtyckiego. W poniedziałek rosyjskie siły zbrojne informowały, że ćwiczenia wojskowe krajów NATO są monitorowane przez rosyjską Flotę Bałtycką.

Rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła w poniedziałek ćwiczenia w obrębie Morza Bałtyckiego – podała agencja „Tass”. Ćwiczone jest odpieranie ataków powietrznych i rakietowych w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego – najbardziej wysuniętego na zachód terytorium Federacji Rosyjskiej. Równocześnie, w obrębie Bałtyku, trwają rozpoczęte w niedzielę ćwiczenia wojsk NATO – BALTOPS 20. Są one największymi ćwiczeniami prowadzonymi na tym terytorium, odbywają się corocznie. W poniedziałek rosyjska Flota Bałtycka informowała, że ćwiczenia NATO są monitorowane przed wojska rosyjskie.

BALTOPS 20 to ćwiczenia NATO, w których udział bierze 29 okrętów, 29 samolotów i śmigłowców oraz około 3000 żołnierzy z 19 państw (w tym 17 państw członkowskich NATO i 2 państw partnerskich). Rozpoczęte w niedzielę (7 czerwca) ćwiczenia potrwają do 16 czerwca. Manewry odbywają się rokrocznie od 1972 roku. „Siły Zbrojne RP wydzieliły do udziału w ćwiczeniu okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, 2 samoloty SU-22 z 1.SLT, 2 samoloty F-16 z 2.SLT oraz samolot AN-28B1R i 2 śmigłowce Mi-14 PŁ z BLMW” – czytamy w komunikacie Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei trwające w obrębie Bałtyku ćwiczenia rosyjskiej Floty Bałtyckiej dotyczą odpierania ataków powietrznych i rakietowych, m.in. przy użyciu systemów S-400, systemów Pancyr-S1, okrętów, a także lotnictwa morskiego – informuje Flota Bałtycka w komunikacie. Ćwiczone jest także przechwytywanie celów powietrznych. Podkreślono, że w trakcie ćwiczeń myśliwce Su-24, Su-27, Su-30, a także bezzałogowe statki powietrzne, symulują jednostki nieprzyjaciela.

W poniedziałek siły rosyjskie informowały, że Flota Bałtycka monitoruje odbywające się w tym samym czasie w obrębie Bałtyku ćwiczenia wojsk NATO – BALTOPS 20.

Zobacz także: Rosja: Flota Bałtycka dostanie 4 okręty z pociskami Kalibr oraz systemami Pancyr-M

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym samym czasie odbywają się ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej w obrębie Morza Barentsa. Rosyjski niszczyciel Wiceadmirał Kułakow ćwiczy w tym rejonie wykrywanie łodzi podwodnych. W piątek (5 czerwca) na Morze Barentsa wpłynęła francuska fregata. Strona rosyjska poinformowała, że ćwiczenia rosyjskiego okrętu będą się odbywały mimo manewrów francuskiej jednostki na tym samym obszarze. Podkreślono, że siły rosyjskie monitorują działania francuskiej fregaty.

Agencja „Tass” poinformowała w poniedziałek, że równocześnie trwają ćwiczenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w okolicach Sewastopola. W manewrach uczestniczy około 20 rosyjskich okrętów, a także siły powietrzne Federacji Rosyjskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w ostatnim czasie dochodziło do wielu incydentów z udziałem wojsk rosyjskich i sił NATO, zarówno w obrębie Bałtyku, jak i Morza Czarnego.

Przykładowo, w poprzedni wtorek (2 czerwca) brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe nad Morzem Bałtyckim. O sprawie poinformowały 2 czerwca Royal Air Force (RAF). Informacje zostały potwierdzone przez stronę rosyjską.

Podawaliśmy także, że pod koniec maja rosyjskie myśliwce Su-27 i Su-30 zostały wysłane w celu przechwycenia amerykańskich bombowców B-1 B Lancer nad Morzem Czarnym.

tass.com / wojsko-polskie.pl /  nato.int / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz