Rozmowy polityczne na temat przyszłości Libii doprowadziły do ​​porozumienia w sprawie przeprowadzenia wyborów w ciągu 18 miesięcy, powiedział w środę wysłannik ONZ do Libii, wychwalając „przełom” w procesie pokojowym – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak podał w środę Reuters, według Stephanie Williams wysłannika ONZ do Libii, rozmowy polityczne na temat przyszłości Libii doprowadziły do ​​porozumienia w sprawie przeprowadzenia wyborów w ciągu 18 miesięcy.

„Jest prawdziwy rozmach i na tym powinniśmy się skupić i tym się zachęcać” – powiedziała Stephanie Williams na konferencji prasowej w Tunisie, na której od poniedziałku spotyka się 75 libijskich uczestników wybranych przez ONZ.

Podczas spotkania osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie planu „wolnych, uczciwych, pluralistycznych i wiarygodnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich”, który obejmuje również działania zmierzające do zjednoczenia instytucji, powiedziała.

W czwartek wspólna komisja wojskowa, którą Libijczycy powołali w zapalnym mieście Syrte, aby wypracować szczegóły rozejmu, rozważy przyjęcie propozycji wycofania się obu stron z linii frontu.

Czwartkowe rozmowy w Tunisie skupią się na utworzeniu nowego, ujednoliconego rządu przejściowego, który będzie nadzorował przygotowania do wyborów, a uczestnicy będą omawiać jego „prerogatywy i kompetencje”, powiedział Williams.

Dodała, że ​​nowy rząd będzie musiał szybko zająć się pogarszającymi się usługami publicznymi i korupcją, dwoma problemami, które wywołały tego lata protesty po obu stronach frontu.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, strony libijskiej wojny domowej podpisały porozumienie o „trwałym zawieszeniu broni na wszystkich obszarach Libii”.

W piątek 23 października ONZ oświadczyło, że obie strony rozmów osiągnęły „historyczny przełom”, podpisując natychmiastowe i trwałe zawieszenie broni w rozdartym wojną kraju Afryki Północnej.

Po mediacji prowadzonej w tym tygodniu przez wysłanniczkę ONZ Stephanie Turco Williams, Wspólna Komisja Wojskowa osiągnęła to, co ONZ nazwało „ważnym punktem zwrotnym w kierunku pokoju i stabilności w Libii”.

Zgodnie z umową wszyscy najemnicy i zagraniczni bojownicy opuszczą Libię w ciągu trzech miesięcy. „Poczekamy i zobaczymy, czy to porozumienie zostanie wdrożone w terenie, biorąc pod uwagę fakt, że w przeszłości widzieliśmy łamanie umów przez obie frakcje” – relacjonował korespondent Al Jazeery. „Dotyczy to również kwestii zagranicznych bojowników i zatrzymanych po obu stronach”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply