Rozmowy polityczne na temat przyszłości Libii doprowadziły do ​​porozumienia w sprawie przeprowadzenia wyborów w ciągu 18 miesięcy, powiedział w środę wysłannik ONZ do Libii, wychwalając „przełom” w procesie pokojowym – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak podał w środę Reuters, według Stephanie Williams wysłannika ONZ do Libii, rozmowy polityczne na temat przyszłości Libii doprowadziły do ​​porozumienia w sprawie przeprowadzenia wyborów w ciągu 18 miesięcy.

„Jest prawdziwy rozmach i na tym powinniśmy się skupić i tym się zachęcać” – powiedziała Stephanie Williams na konferencji prasowej w Tunisie, na której od poniedziałku spotyka się 75 libijskich uczestników wybranych przez ONZ.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podczas spotkania osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie planu „wolnych, uczciwych, pluralistycznych i wiarygodnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich”, który obejmuje również działania zmierzające do zjednoczenia instytucji, powiedziała.

W czwartek wspólna komisja wojskowa, którą Libijczycy powołali w zapalnym mieście Syrte, aby wypracować szczegóły rozejmu, rozważy przyjęcie propozycji wycofania się obu stron z linii frontu.

Czwartkowe rozmowy w Tunisie skupią się na utworzeniu nowego, ujednoliconego rządu przejściowego, który będzie nadzorował przygotowania do wyborów, a uczestnicy będą omawiać jego „prerogatywy i kompetencje”, powiedział Williams.

Dodała, że ​​nowy rząd będzie musiał szybko zająć się pogarszającymi się usługami publicznymi i korupcją, dwoma problemami, które wywołały tego lata protesty po obu stronach frontu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy na naszym portalu, strony libijskiej wojny domowej podpisały porozumienie o „trwałym zawieszeniu broni na wszystkich obszarach Libii”.

W piątek 23 października ONZ oświadczyło, że obie strony rozmów osiągnęły „historyczny przełom”, podpisując natychmiastowe i trwałe zawieszenie broni w rozdartym wojną kraju Afryki Północnej.

Po mediacji prowadzonej w tym tygodniu przez wysłanniczkę ONZ Stephanie Turco Williams, Wspólna Komisja Wojskowa osiągnęła to, co ONZ nazwało „ważnym punktem zwrotnym w kierunku pokoju i stabilności w Libii”.

Zgodnie z umową wszyscy najemnicy i zagraniczni bojownicy opuszczą Libię w ciągu trzech miesięcy. „Poczekamy i zobaczymy, czy to porozumienie zostanie wdrożone w terenie, biorąc pod uwagę fakt, że w przeszłości widzieliśmy łamanie umów przez obie frakcje” – relacjonował korespondent Al Jazeery. „Dotyczy to również kwestii zagranicznych bojowników i zatrzymanych po obu stronach”.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz