Viktor Orbán na pogrzebie Michaiła Gorbaczowa [+VIDEO]

Premier Viktor Orbán udał się w sobotę rano do Moskwy, na pogrzeb byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa – poinformował portal Hungary Today.

Jak poinformował portal Hungary Today, premier Węgier Viktor Orbán udał się w sobotę rano do Moskwy, na pogrzeb byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa. Były prezydent Związku Radzieckiego i szef partii zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy. Pogrzeb poprzedzony jest ceremonią publiczną w sali kolumnowej Domu Związków Zawodowych w Moskwie.

W skład węgierskiej delegacji wejdą polityk Fidesz Tamás Deutsch, historyk Mária Schmidt, dyrektor polityczny Balázs Orbán oraz prawnik i polityk Imre Kónya.

Jak donosi agencja prasowa AFP, podczas wizyty Orbana w Moskwie nie zaplanowano spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. “O ile wiemy, przyleci tylko po to, by pożegnać się z Gorbaczowem. Nie było ochoty na spotkania” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

O śmierci Michaiła Gorbaczowa poinformowały wieczorem 30 sierpnia 2022 roku rosyjskie media. Powołały się na komunikat Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie, do którego były przywódca ZSRR trafił na początku lipca br. Jak podano, Gorbaczow zmarł we wtorek wieczorem, „po ciężkiej i długiej chorobie”.

Przeczytaj: Gorbaczow: obecna konfrontacja między Zachodem a Rosją stanowi „kolosalne niebezpieczeństwo”

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 roku we wsi Priwolnoje w Kraju Stawropolskim. Pochodził z rodziny chłopskiej. Od 1952 roku był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1955 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa, a w 1967 roku uzyskał zaocznie dyplom agronoma ekonomisty na Stawropolskim Instytucie Rolniczym.

W 1970/71 r. Gorbaczow został członkiem Komitetu Centralnego KPZR. W 1985 roku wybrano go na sekretarza generalnego KC KPZR. Zainicjował politykę pieriestrojki (przebudowy), czyli reform polityczno-gospodarczych w celu demokratyzacji społeczeństwa i był promotorem głasnosti (jawności), czyli polityki na rzecz otwartej dyskusji na tematy polityczne i społeczne. Był też pierwszym, a zarazem ostatnim prezydentem ZSRR – ustąpił ze stanowiska 25 grudnia 1991 roku, po podpisaniu porozumienia białowieskiego. W 1990 roku został laureatem pokojowej nagrody nobla.

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply