Władze Uzbekistanu ostrzegły obywateli, którzy wyjeżdżają do pracy w Rosji, przed niebezpieczeństwem znalezienia się na wojnie na Ukrainie. Jest to określone w komunikacie Agencji ds. Migracji Pracy Zewnętrznej Uzbekistanu w kanale Telegram.

Uzbecka Agencja ds. Migracji Pracy Zewnętrznej Uzbekistanu ostrzegła w sobotę obywateli, którzy wyjeżdżają do pracy w Rosji, przed niebezpieczeństwem znalezienia się na wojnie na Ukrainie.

Urzędnicy uważają, że poprzez ogłoszenia na portalach społecznościowych zapraszające obywateli Uzbekistanu i Kirgistanu do pracy w Rosji za wysokie pensje, można ich przyciągnąć do stref „konfliktu między Rosją a Ukrainą”.

„W związku z tym prosimy naszych rodaków, aby nie wierzyli w nieoficjalne ogłoszenia o pracy za granicą”.

Zgodnie z art. 154-1 kodeksu karnego Uzbekistanu pobór do służby wojskowej, agencji bezpieczeństwa, policji, wojskowych organów wymiaru sprawiedliwości lub innych organów obcych państw podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności na okres od trzech do pięciu lat.

Zobacz też: Uzbekistan poparł integralność terytorialną Ukrainy

O tym, że grupa Wagnera rekrutuje obywateli Uzbekistanu i Kirgistanu do wojny na Ukrainie pod pozorem zatrudniania w prywatnych firmach ochroniarskich, poinformował kanał MediaHub na YouTube. Jak dowiedzieli się dziennikarze, starającym się o pracę obywatelom mówi się, że nie prowadzą już rekrutacji do prywatnych firm ochroniarskich „ze względu na zmianę priorytetów” i oferują im inną pracę – „wykonywanie zadań w strefie operacji specjalnej” na Ukrainie” za 240 tys. rubli miesięcznie. Według nich zabiera się nawet osoby z kryminalną przeszłością, o ile nie są „obywatelami krajów UE i NATO”. Za służbę przez ponad sześć miesięcy obiecują uproszczoną formę uzyskania obywatelstwa rosyjskiego.

Jak informowaliśmy, tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku obywatelstwo Rosji otrzymało ponad 120 tys. obywateli państw Azji Środkowej.

Dane rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przytoczyła agencja informacyjna Fergana. Według nich od początku roku do końca czerwca br. obywatelstwo Rosji nabyło łącznie 121 089 Kazachów, Uzbeków, Turkmenów, Kirgizów i Tadżyków.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz