Podczas spotkania organizacyjnego przed planowanymi we Lwowie wspólnymi obradami polskiego i ukraińskiego parlamentu jeden z polityków PiS stwierdził, że nie ma przeszkód do jego przeprowadzenia, bo nie przyjęto uchwały o ludobójstwie na Wołyniu.

W wywiadzie dla „Naszego Dziennika”posłanka Kukiz’15 Elżbieta Borowskaodniosła się do kwestii nieprzyjęcia przez Sejm uchwały ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach II RP, autorstwa PiS, przed rocznicą Krwawej Niedzieli. Tym samym, cała sprawa potoczyła się po myśli strony ukraińskiej i według ustaleń, do których doszło pomiędzy marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, a przewodniczącym parlamentu Ukrainy Andrijem Parubijem. Zdaniem posłanki Borowskiej, która jest członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, sprawie towarzyszą „inne skandaliczne wątki”.

„W środę odbywało się zebranie organizacyjne przed planowanymi na 16 i 17 lipca we Lwowie wspólnymi obradami polskiego i ukraińskiego parlamentu i usłyszałam, że nie ma przeszkód do jego przeprowadzenia, bo nie przyjęto uchwały o ludobójstwie. Takie słowa padły i dlatego nie zamierzam w nich uczestniczyć”– powiedziała Borowska.

PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

Utrącenie uchwały wołyńskiej warunkiem wyjazdu do Lwowa?

W rozmowie z Kresami.pl posłanka Borowska z Kukiz’15 potwierdza, że usłyszała na spotkaniu, iż przez nieprzyjęcie uchwały ws. upamiętnienia ofiar ludobójstwa nie ma przeszkód, by przeprowadzić wspólne obrady we Lwowie. Jak zaznacza, nie zostało to jednak powiedziane wprost, jako warunek wyjazdu na Ukrainę. „Była to krótka uwaga, rzucona mimochodem”– powiedziała Borowska. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Kresy.pl, słowa te padły z ust jednego z polityków PiS.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy politycy i dyplomaci naciskają na Polskę – chcą utrącić uchwałę PiS ws. 11 lipca [NASZ NEWS]

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. alexwolf
    alexwolf :

    Dokładnie, niech spadają do Banderlandu bo to ich kraj, za taką zdradę powinni skończyć jak Azja w Panu Wołodyjowskim, dno i trzy warstwy mułu, zero honoru, zero moralności, zero jakichkolwiek ludzkich uczuć dla nieludzko pomordowanych ofiar i tych co przeżyli i jeszcze bezczelnie faryzeusze chodzą do kościoła i udają, że się modlą, ale wyszło szydło z worka, służą drugiej stronie – z piekła.