We wtorek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że podczas wyborów prezydenckich 2020 głosowanie będzie odbywało się w lokalach wyborczych, lecz będzie także możliwość głosowania korespondencyjnego.
Sejm uchwalił we wtorek ustawę w kwestii tegorocznych wyborów prezydenckich – podje Polska Agencja Prasowa (PAP). Przewiduje ona, że podczas wyborów prezydenckich 2020 głosowanie będzie odbywało się w lokalach wyborczych. Będzie także możliwość głosowania w trybie korespondencyjnym.
Jak pisaliśmy, projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego autorstwa posłów PIS w poniedziałek wieczorem złożono w Sejmie. Klub PIS złożył we wtorek autopoprawkę oraz 21 poprawek do projektu. Poprawki złożyły także kluby: Koalicji Obywatelskiej (KO), Lewicy oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), a także koło Konfederacji.
Ustawa została uchwalona przez Sejm we wtorek wieczorem razem z 21 poprawkami PiS i jedną poprawką Lewicy.
244 posłów głosowało za ustawą, 137 było przeciw, 77 zaś wstrzymało się od głosu.
Ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia przewidującej przeprowadzenie głosowania wyłącznie korespondencyjnego, oraz części przepisów tzw. tarczy 2.0. Usunięty został przepis stanowiący, że w wyborach prezydenckich 2020 Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie ustala wzoru kart do głosowania, a także nie zarządza ich druku.
Ustawa przewiduje, że zarejestrowani przez PKW kandydaci w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która stwierdza nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zostaną uznani za zarejestrowanych po ponownym zgłoszeniu. Będzie istniała także możliwość zgłaszania nowych kandydatów. Wybory w kolejnym terminie zarządzi marszałek Sejmu.
Zgodnie z ustawą „wyborca może głosować korespondencyjnie”.
Głosowanie w trybie korespondencyjnym zostanie wyłączone „w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania”.
W przypadku zagranicy głosowanie korespondencyjne nie będzie odbywało się w państwach, w przypadku których nie istnieją możliwości organizacyjne, techniczne lub prawne do przeprowadzenia w takiej formie wyborów.
pap / wnp.pl / kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!