We wtorek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że podczas wyborów prezydenckich 2020 głosowanie będzie odbywało się w lokalach wyborczych, lecz będzie także możliwość głosowania korespondencyjnego.

Sejm uchwalił we wtorek ustawę w kwestii tegorocznych wyborów prezydenckich – podje Polska Agencja Prasowa (PAP). Przewiduje ona, że podczas wyborów prezydenckich 2020 głosowanie będzie odbywało się w lokalach wyborczych. Będzie także możliwość głosowania w trybie korespondencyjnym.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak pisaliśmy, projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego autorstwa posłów PIS w poniedziałek wieczorem złożono w Sejmie. Klub PIS złożył we wtorek autopoprawkę oraz 21 poprawek do projektu. Poprawki złożyły także kluby: Koalicji Obywatelskiej (KO), Lewicy oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), a także koło Konfederacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustawa została uchwalona przez Sejm we wtorek wieczorem razem z 21 poprawkami PiS i jedną poprawką Lewicy.

244 posłów głosowało za ustawą, 137 było przeciw, 77 zaś wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia przewidującej przeprowadzenie głosowania wyłącznie korespondencyjnego, oraz części przepisów tzw. tarczy 2.0. Usunięty został przepis stanowiący, że w wyborach prezydenckich 2020 Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie ustala wzoru kart do głosowania, a także nie zarządza ich druku.

Ustawa przewiduje, że zarejestrowani przez PKW kandydaci w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która stwierdza nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zostaną uznani za zarejestrowanych po ponownym  zgłoszeniu. Będzie istniała także możliwość zgłaszania nowych kandydatów. Wybory w kolejnym terminie zarządzi marszałek Sejmu.

Zgodnie z ustawą „wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Głosowanie w trybie korespondencyjnym zostanie wyłączone „w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania”.

W przypadku zagranicy głosowanie korespondencyjne nie będzie odbywało się w państwach, w przypadku których nie istnieją możliwości organizacyjne, techniczne lub prawne do przeprowadzenia w takiej formie wyborów.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz