Stany Zjednoczone już teraz wydają na wojsko więcej niż 15 następnych najwięcej wydających państw razem wziętych.

Sekretarz obrony USA James Mattis podpisał dokument, w którym wydał polecenie przygotowania do zwiększenia wydatków wojskowych od 2017 roku. Według rozporządzenia ma to poprawić zdolności bojowe wojsk USA, w tym w walce z ISIS.

Dokument wzywa do pilnego zaradzenia brakom w zdolnościach bojowychi do przyspieszenia kampanii przeciw Państwu Islamskiemu. Mattis chce dokreślenia wydatków na rok 2018, które zapewnią odbudowę zdolności operacyjnychwojsk Stanów zjedoczonych. Wojsko ma zwiększyć zakupy niektórych rodzajów amunicji i inwestować w nowoczesne uzbrojenie. Dokument zakłada szerszy przegląd budżetu i strategii Pentagonu w ciągu nadchodzacych lat.

CZYTAJ TAKŻE:
Trump: ISIS największym zagrożeniem – Rosja może być partnerem

Według części wojskowych Stanów Zjedocznych, armia USA w stosunku do wyzwań przed jakimi stoi jest niedoinwestowana, a spora częśc wysposażenia i uzbrojenia zużyło się w Afganistanie i Iraku. Dodatkow eksperci twierdzą, że Chiny i Rosja aktualnie inwestują w bardzo zaawansowane technologie wojskowe.

Po wycofaniu wojsk USA z Afganistanu i Iraku, Obama ograniczył wydatki na obronność. W tej chwili USA przeznacza na nią 3,3 proc. PKB, co oznacza ok. 600 mld dol. rocznie. Drugie w kolejności Chiny przeznaczają trzykrotnie mniej.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz