Pentagon odniósł się do ostatnich doniesień ws. możliwych przygotowań Korei Północnej do kolejnej próby nuklearnej i spekulacji o prewencyjnej operacji ze strony USA.

Rzeczniczka Pentagonu Dana White została poproszona o komentarz do materiału telewizji NBC, w którym wskazano, że USA przygotowują prewencyjną operację wobec Korei Północnej.

– Dowództwo zawsze bierze pod uwagę cały wachlarz opcji – powiedziała. White podkreśliła też, że Stany Zjednoczone pozostaną wierne swym zobowiązaniom sojuszniczym wobec Japonii i Korei Południowej, „tym bardziej – w obliczu potencjalnych zagrożeń”.

Jednocześnie rzeczniczka Pentagonu zaznaczyła, że „byłoby sprzeczne z polityką amerykańskich władz wojskowych, gdyby planowane operacje wojskowe stawały się przedmiotem dyskusji w amerykańskich mediach”. Ponadto, wykluczyła również możliwość „spekulowania na temat dostępnych scenariuszy”.

Z kolei wiceszef MSZ Korei Północnej zapowiedział w wywiadzie dla AP, że Korea nie będzie czekać z założonymi rękami na atak USA i przeprowadzi próbę jądrową, gdy tylko najwyższe kierownictwo kraju uzna to za celowe.

W czwartek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że „Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć”. Od tego czasu amerykańskie media spekulują, że akcja przeciwko temu krajowi jest możliwa.

We wtorek Trump pisał na Twitterze:

– Korea Północna szuka kłopotów. Jeśli Chiny postanowią pomóc, byłoby świetnie. Jeśli nie, rozwiążemy ten problem bez nich!

Trump podkreślił jednak, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga. Kwestia Korei Północnej i jej programu nuklearnego była elementem ostatnich rozmów Trumpa z Xi. Według amerykańskiego prezydenta, przywódca Chin próbuje obecnie wywrzeć presję na władze w Pjongjangu, aby zaprzestały dalszych prób balistycznych oraz jądrowych dla własnego dobra .

Jak informowaliśmy wcześniej, Korea Północna miała ogłosić pełną mobilizację w związku z ostatnimi działaniami USA, a także ich sojuszników. Według analityków, tamtejsze władze przygotowują się do kolejnej próby nuklearnej. Według serwisu 38 North, północnokoreański ośrodek nuklearny w Punggye-ri jest w gotowości do przeprowadzenie kolejnego, szóstego testu nuklearnego.

Jak dotąd Korea Północna przeprowadził łącznie pięć testów nuklearnych, z czego trzy za czasów obecnego przywódcy, Kim Dzong Una. Przedstawiciele tego kraju krytycznie odnosili się również do ostatnich działań USA w Syrii, a także do wysłania w rejon Azji Północno-wschodniej grupy lotniskowca. Działania te nazwano „agresywnymi aktami wojny”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Korea Północna zagroziła USA użyciem broni atomowej 

Czytaj także: Korea Północna grozi: działania prowadzone przez USA mogą doprowadzić do wojny w regionie

Z kolei w czwartek zagranicznym dziennikarzom przebywającym w Korei Północnej powiedziano, żeby przygotowali się na „wielkie i ważne wydarzenie”. Obecnie, władze przygotowują się do kolejnych obchodów Dnia Słońca, czyli rocznicy (teraz 105.) urodzin Kim Ir Sena, pierwszego przywódcy Korei Północnej, które odbędą się w sobotę. Według niektórych spekulacji, z tym świętem może wiązać się przeprowadzenie próby nuklearnej lub kolejnego testu rakiety balistycznej.

Tvp.info / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply