USA: Polonia Institute chce uznania KOD za organizację terrorystyczną

Organizacja Polonia Institute podkreśliła w liście do polskiego ambasadora w USA swoje poparcie dla polskich władz „w czasie bezwzględnego i brutalnego zamachu na demokratycznie wybraną reprezentację narodu polskiego i demokratycznych instytucji w Polsce”.

Polonia Institute (Instytut Polonia) przedstawia się jako „intelektualny lider polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych”. Ma swoją siedzibę w Torrance, w zespole miejskim Los Angeles.

W piśmie skierowanym do Ambasadora RP w Waszyngtonie, zamieszczonym na swojej stronie internetowej, Instytut pisze, że chce „aktywnie promować i chronić interesy Polski, Polskiego Narodu i Polonii w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie”. Jego autorzy wyrazili „zaniepokojenie ostatnimi działaniami używającej przemocy i terrorystycznej organizacji KOD, którą niedawno zawiązano w Polsce”. W liście zapowiedziano też, że Instytut zwróci się do amerykańskich władz „o zaklasyfikowanie KOD-u jako organizacji terrorystycznej”, a także o odrzucenie starań wizowych „członków tego niebezpiecznego ramienia międzynarodowego terroryzmu”.

Jak uzasadniono, „przywódcy KOD otwarcie nawołują do destabilizacji kraju”, a także „deklarują użycie broni palnej i ukrytej broni”.Według Instytutu Polonia działania KOD niosą niebezpieczeństwo, ponieważ wielu jego członków to „dawni funkcjonariusze byłej komunistycznej tajnej policji”. Zaznaczono, że KOD jest także wyraźnie obecny w USA, przede wszystkim w Kalifornii, Chicago, Waszyngtonie, gdzie planuje „wykorzystanie przemocy w protestach”.

Przeczytaj: Szef Kongresu Polonii Amerykańskiej: Trump obiecał zajęcie się sprawą wiz dla Polaków

Czytaj także: Konflikty wśród amerykańskiej Polonii

Instytut Polonia deklaruje poparcie dla działań polskiej dyplomacji w zakresie „zdecydowanej odpowiedzi na takie bezprawne działania” KOD, a także pomoc „w stawieniu czoła wszelkim nieodpowiedzialnym działaniom postkomunistycznej kliki w Stanach Zjednoczonych”.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się jego współzałożyciel Jan Michał Małek – polonijny przedsiębiorca z USA, były członek Kongresu Polonii Amerykańskiej, a także założyciel Fundacji PAFERE, propagator wiedzy ekonomicznej w Polsce i współfundator Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, jak również Leszek Pawlik.

PAP/RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply