Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 400 mln dol., obejmuje m.in. amunicję dla systemów HIMARS, haubic i wozów Bradley.

W piątek Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 400 mln dolarów. Obejmuje on dodatkową amunicję dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, pociski artyleryjskie do haubic, amunicję dla bojowych wozów piechoty Bradley, mosty czołgowe, a także pociski burzące i inny sprzęt, serwisowanie i szkolenia.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że kolejna transza pomocy militarnej dla Kijowa będzie sfinansowana na mocy specjalnych ustawowych uprawnień prezydenta USA, które pozwalają mu w sytuacjach nadzwyczajnych na przekazywanie środków, usług lub dóbr bez występowania o zgodę Kongresu.

 

To już 33. z kolei wsparcie dla Ukrainy, jakie ogłosił Biały Dom.

Media zwracają uwagę, że ogłoszenie pakietu w piątek nie było przypadkowe. Miało to miejsce przed rozmową prezydenta USA Joe Bidena w Białym Domu z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. W ten sposób Biden chciał zmotywować go do większego wsparcia Ukrainy.

Jak podano, przywódcy USA i Niemiec mieli również omówić sprawy, dotyczące sankcji na Rosję, a potencjalnie również na Chiny, w razie, gdyby Pekin zdecydował się przekazać Rosjanom broń, która byłaby użyta na terenie Ukrainy. Poruszone miały też zostać sprawy stosunków niemiecko-amerykańskich.

Czytaj także: Węgierski analityk: NATO będzie musiało zdecydować, czy wysłać wojska na front, czy przestać wspierać Ukrainę

Zobacz: Media: w Rumunii może powstać nowa baza sił USA nad Morzem Czarnym

W piątek 24 lutego br., w 1. rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Pentagon ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Ma on potwierdzić zdecydowane wsparcie USA dla „dzielnych obrońców Ukrainy i wzmocnić jej obronę powietrzną”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w skład nowego pakietu USA dla Ukrainy wchodzą m.in. dodatkowe rakiety do systemów HIMARS i amunicja artyleryjska kal. 155 mm, jak również drony rozpoznawcze i amunicja krążąca.

Unian / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz