Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w skład nowego pakietu USA dla Ukrainy wchodzą m.in. dodatkowe rakiety do systemów HIMARS i amunicja artyleryjska kal. 155 mm, jak również drony rozpoznawcze i amunicja krążąca.

Jak pisaliśmy, amerykańska stacja CNN podała, że w piątek, 24 lutego, tj. w 1. rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, administracja prezydenta Joe Bidena ma oficjalnie ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Poinformowano, że nowy pakiet o wartości 2 mld dol. będzie obejmował m.in. rakiety do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską kal. 155 mm i kilka typów dronów.

Później informacje te znalazły potwierdzenie. W piątek Pentagon ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Ma on potwierdzić zdecydowane wsparcie USA dla „dzielnych obrońców Ukrainy i wzmocnić jej obronę powietrzną”.

W komunikacie zaznaczono, że głównymi elementami pakietu są dodatkowe drony, sprzęt do zwalczania dronów oraz potrzebna amunicja artyleryjska, w tym dla systemów HIMARS.

Według informacji departamentu obrony USA, nowy pakiet obejmuje dodatkowe rakiety do systemów HIMARS, dodatkową amunicję artyleryjską kal. 155 mm oraz pociski rakietowe naprowadzane laserowo.

W skład pakietu wchodzą też drony: małe CyberLux K8 (quadrocoptery rozpoznawczo-zwiadowcze), systemy amunicji krążącej Switchblade 600, małe bezzałogowce zwiadowcze Altius-600 do zbierania danych wywiadowczych w czasie rzeczywistym i bezzałogowce rozpoznawczo-zwiadowcze Jump 20. Nie podano liczby dronów.

Ponadto, pakiet obejmuje sprzęt do zwalczania bezzałogowców, sprzęt do rozminowywania, systemy bezpiecznej łączności oraz fundusze na szkolenia żołnierzy i konserwację sprzętu.

Pomoc będzie realizowana w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), a nie tzw. wypłaty prezydenckiej (presidential drawdown). To oznacza, że sprzęt i broń nie będą pochodzić z amerykańskich magazynów, ale będą kontraktowane w przemyśle USA. Trafią zatem do ukraińskich żołnierzy w późniejszym terminie. Miałoby to być sygnałem długoterminowej perspektywy amerykańskiego wsparcia dla Kijowa. Ogłoszenie nowego pakietu oznacza zarazem rozpoczęcie procesu kontraktowania broni i sprzętu.

Waszyngton zapowiada, że będzie dalej współpracował ze swoimi sojusznikami i partnerami, by dostarczać Ukrainie zdolności, mające odpowiadać jej pilnym potrzebom na polu walki, a także udzielać długoterminowego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa „tak długo, jak będzie trzeba”.

Jak pisaliśmy, podczas swojej wizyty w Kijowie kilka dni temu, prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości prawie 500 milionów dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS i artylerii lufowej, a także ppk Javelin i radary obrony powietrznej. W tym przypadku chodzi jednak o kolejną, 32. z kolei, wypłatę prezydencką. Zapowiedział też kolejne sankcje wobec Rosji.

Przeczytaj: Biden: przed nami decyzje, które zdeterminują nasze życie na kolejne dekady

Czytaj także: Prezydent: Ukraina musi zwyciężyć, nie ma innej drogi

Dziś, w piątek 24 lutego, przypada 1. rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply