Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że zaprzestaną wymiany niektórych danych o swoich siłach nuklearnych – poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. To reakcja na zawieszenie przez Rosję udziału w traktacie Nowy START.

Rzecznik NSC przekazał we wtorek agencji Reuters, że „zgodnie z prawem międzynarodowym Stany Zjednoczone mają prawo odpowiedzieć na naruszenia traktatu Nowy START poprzez podjęcie proporcjonalnych środków zaradczych, aby skłonić Rosję do powrotu do wypełniania swoich zobowiązań”.

„Rzekome zawieszenie przez Rosję traktatu Nowy START jest prawnie nieważne. W odpowiedzi na naruszenia Rosji, możemy legalnie wstrzymać nasze półroczne aktualizacje danych na temat arsenału jądrowego” – dodał.

Kirby podkreślił, że USA chciałyby przekazywać Rosji dane, ale „wymaga to również ich chęci”.

Na początku marca rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, która oficjalnie zawiesza udział Rosji w dwustronnym traktacie z USA w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych (New START). Dokument został opublikowany i tym samym wszedł w życie.

Władze USA zapowiedziały, że w przypadku zwiększania przez Rosję jej arsenału nuklearnego będą proporcjonalnie zwiększać swój.

Zgodnie z treścią ustawy, traktat New START został zawieszony, przy czym decyzja o powrocie Rosji do porozumienia może zostać podjęta przez jej prezydenta. Zgodnie z rosyjskim prawem, przywódca Rosji, w sytuacjach wymagających pilnego działania, ma prawo wstrzymać działanie jakiegokolwiek traktatu międzynarodowego. Taka decyzja wymaga poinformowania rosyjskiego parlamentu oraz przyjęcia przez niego odpowiedniej ustawy.

Czytaj także: „Nieodpowiedzialna” – szefowa MSZ Niemiec o decyzji Putina

Zobacz również: Stoltenberg apeluje do Rosji. Chodzi o traktat o redukcji zbrojeń

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz