Ze 190 mln euro unijnego pakietu pomocowego dla Ukrainy, 25 mln ma trafić do ukraińskich rolników. Ponadto, mogą oni liczyć łącznie na 51 mln euro w ramach programu wspierania rozwoju rolnictwa.

W miniony wtorek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba odbył rozmowę telefoniczną z Wysokim Przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Joseppem Borrelem. W trakcie rozmowy ukraiński minister podziękował mu za pakiet pomocowy dla Ukrainy wart 190 mln euro.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podano w oficjalnym komunikacie MSZ Ukrainy, z tej kwoty 25 mln euro ma zostać przeznaczone na wsparcie dla ukraińskich rolników. Dla porównania, na wsparcie dla ukraińskiej służby zdrowia w czasie walki z pandemią koronawirusa ma trafić 15 mln euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Około 15 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie systemu ochrony zdrowia, 61 mln euro na wsparcie gospodarki, 20 mln na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, 25 mln – dla małych gospodarstw rolnych, 4 mln euro – na wsparcie najbardziej wrażliwych grup społecznych” – napisano w komunikacie. Z kolei Borrell podkreślił wielką wagę przeprowadzanych na Ukrainie reform, szczególnie dotyczącej umożliwienia obrotu ziemią rolną i zmian w prawie dotyczącym banków.

Ponadto, w czwartek ukraiński wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa, Taras Wysocki, poinformował na Facebooku, że w przyszłym roku Ukraina otrzyma od Unii Europejskiej dodatkowe 51 mln euro w dwóch transzach, w ramach programu wspierania rozwoju rolnictwa. Dotyczy tego po pierwsze porozumienie podpisane w styczniu br., przewidujące wyasygnowanie ze strony unijnej 26 mln euro, co stanowi główną część pakietu. Procedury formalne w tej sprawie trwają i mają zakończyć się do końca roku, gdyż środki mają trafić na Ukrainę po 1 stycznia 2021 roku. Z kolei drugą umowę na 25 mln euro w ramach drugiego pakietu planuje się, według Wysockiego, podpisać już za kilka dni, 28 kwietnia br. Te pieniądze mają zostać uruchomione za rok.

„Łącznie przewiduje się wyasygnowanie 51 mln euro w dwóch transzach” – napisał ukraiński wiceminister. Dodał, że orientacyjna struktura budżetowa pierwszego pakietu przewiduje: 8 mln euro na instytucjonalne i sektorowe reformy w sferze rozwoju rolnictwa i terytoriów wiejskich, 7,5 mln euro na wsparcie małych gospodarstw oraz 10 mln euro na wsparcie reformy ws. uwolnienia rynku gruntów rolnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal swiatrolnika.info zwraca w tym kontekście uwagę na szereg problemów, którym m.in. w związku ze skutkami pandemii COVID-19 muszą sprostać rolnicy w krajach członkowskich UE, w tym w Polsce. Dotyczy to m.in. .takich sfer rolnictwa, jak sektor kwiatowo-roślinny, ziemniaczany, a także mleczarstwa. Zaznaczono, że „wobec tego, pieniądze dla ukraińskich rolników nie powinny popłynąć”.

Należy zaznaczyć, że Ukraina od dłuższego czasu jest dla Polski konkurencją pod względem rolnictwa i sadownictwa. Mimo tego, w przeszłości polski rząd udzielał ukraińskim rolnikom i sadownikom wsparcia.

Przeczytaj: Polskie MSZ płaci na rozwój ukraińskiego sadownictwa – konkurencji dla polskich rolników

Czytaj także: Media: Ukraina kolejną wschodzącą superpotęgą rolną świata

Jak informowaliśmy, w tym tygodniu kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała, że Komisja Europejska udzieli temu krajowi 1,2 mld euro wsparcia na walkę z koronawirusem. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Ponadto, 700 tys. dolarów przekazuje Ukraińcom Korea Południowa.

Czytaj również: Za przyjaźń PiS-u z Ukrainą polscy rolnicy zapłacą miliardy złotych

mfa.gov.ua / Facebook / swiatrolnika.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz