UNHCR: Ukrainę może opuścić ponad 8 mln uchodźców

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) szacuje, że przez wojnę z Ukrainy może wyjechać ponad 8 mln osób.

Dane na ten temat podała we wtorek w Genewie rzecznik urzędu Wysokiego komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, Shabia Mantoo. W ocenie tego urzędu ONZ, według stanu na poniedziałek 25 kwietnia br., od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy wyjechało już około 5,2 mln uchodźców. Ponadto, według najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, liczba wewnętrznych przesiedleńców na Ukrainie przekracza już 7,7 mln osób. To oznacza, że łącznie około 12,9 mln ludzi musiało opuścić swoje domy.

Urząd ONZ szacuje, iż jeśli wojna będzie trwać dalej, to w tym roku z Ukrainy może wyjechać około 8,3 mln uchodźców.

Według Mantoo, niecałe 13 mln to osoby, które utknęły na obszarach dotkniętych konfliktem rosyjsko-ukraińskim lub nie są w stanie wyjechać z miejsc zamieszkania z uwagi na ryzyko bezpieczeństwa.

Rzecznik Wysokiego komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców poinformowała, że urząd ten wraz z organizacjami partnerskimi chcą zebrać 1,85 mld dolarów na wsparcie dla ukraińskich uchodźców w krajach sąsiadujących. Pomoc ma być prowadzona w ramach regionalnego planu reagowania na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mantoo powiedziała, że celem planu jest „zapewnienie terminowej i ratującej życie pomocy humanitarnej uchodźcom, uciekającym z Ukrainy oraz obywatelom państw trzecich, z których znaczna liczba potrzebowałaby ochrony międzynarodowej”. Dodała, że plan skoncentruje się również na rozwiązaniach, polegających na „promowaniu szans społecznych i gospodarczych”.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia UNHCR informował, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni wojny na Ukrainie ponad 4,3 miliona uchodźców uciekło z kraju, a kolejne 7,1 miliona zostało przesiedlonych wewnętrznie.

Jak pisaliśmy, z raportu Unii Metropolii Polskich (UMP) wynika, że w Polsce mieszka aktualnie prawie 3,2 mln obywateli Ukrainy. Większość z nich – 2,2 mln – mieszka w ośrodkach UMP. Doprowadziło to do lawinowego wzrostu populacji polskich miast. Podkreślono, że migranci z Ukrainy stanowią już jedną trzecią społeczności Rzeszowa.

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz