Pierwsi żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przybyli do Niemiec, aby trenować na bojowych wozach piechoty (BWP) Marder – poinformował w piątek portal Deutsche Welle.

Jak poinformował w piątek portal DW, pierwsi żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przybyli do Niemiec, aby trenować na bojowych wozach piechoty Marder. Grupa ukraińskich żołnierzy wylądowała w Kolonii w czwartek, 26 stycznia.

Niemieckie plany przewidują, że 20 bojowych wozów piechoty ma pochodzić z Bundeswehry, a kolejnych 20 z koncernu obronnego Rheinmetall.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit udzielił informacji w sprawie decyzji o przekazaniu Ukrainie bojowych wozów piechoty Marder. Według niego, chodzi o sprzęt potrzebny do wyposażenia pełengo batalionu. „Chcemy wyposażyć batalion. W skład takiego batalionu wchodzi około 40 pojazdów (…). Planujemy przekazać Ukrainie 40 wozów Marder. Powinny być gotowe w pierwszym kwartale [2023 r. – red.]” – powiedział Hebestreit.

Według rzecznika rządu w Berlinie, przeszkolenie ukraińskich żołnierzy w obsłudze wozów Marder zajmie dwa miesiące, podobnie jak szkolenie z obsługi systemów Patriot. Zostanie przeprowadzone w Niemczech.

Hebestreit nie sprecyzował, czy wozy Marder, które mają zostać przekazane Ukraińcom, będą pochodzić z magazynów, czy też chodzi o pojazdy, które wcześniej będą wymagać remontu. Zaznaczył przy tym, że dostawy broni dla Ukrainy wymagają międzynarodowej współpracy i nie powinny tu mieć miejsca żadne jednostronne działania.

Przypomnijmy, ambasada Rosji w Berlinie potępiła decyzję Niemiec o wysłaniu do Kijowa BWP Marder i dodatkowej baterii systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Tak wynika z komunikatu misji dyplomatycznej, który został rozesłany w piątek.

„Zdecydowanie potępiamy tę decyzję i traktujemy ją jako kolejny krok w kierunku eskalacji konfliktu na Ukrainie” – powiedziała ambasada. „Jego przyjęcie wygląda szczególnie cynicznie w przeddzień prawosławnego święta Bożego Narodzenia, bardzo czczonego w świecie chrześcijańskim, a także na tle zawieszenia broni jednostronnie ogłoszonego w tej sprawie przez prezydenta Rosji”.

Kresy.pl/DW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply