Ukraińskie media: Zełenski przygotowuje dekret o rozwiązaniu parlamentu

Zespół prezydenta-elekta Wołodymyra Zełenskiego przygotowuje dekret, który miałby umożliwić mu rozwiązanie ukraińskiego parlamentu i przeprowadzenie przyspieszonych wyborów jeszcze w lipcu – podają ukraińskie media. Zaznaczono, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Ukraiński rosyjskojęzyczny portal Strana.ua dotarł do projektu dekretu ws. wcześniejszego rozwiązania parlamentu i rozpisania wcześniejszych wyborów, który prezydent-elekt planuje podpisać po oficjalnej inauguracji 20 maja. O sprawie piszą też inne ukraińskie media.

Portal Strana informuje, że otrzymał ten roboczy dokument od źródła w otoczeniu Zełenskiego, a wersja ostateczna nie została jak na razie zatwierdzona. Według tej osoby, nie ma też ostatecznej decyzji ws. rozwiązania parlamentu.

– Wciąż trwają dyskusje, ale projekt już jest. Możliwe, że jeszcze będzie dopracowywany – cytuje swoje źródło Strana.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek rano Front Ludowy, partia byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka ogłosiła, że wychodzi z koalicji parlamentarnej „Europejska Ukraina”. Niedługo później ogłoszono oficjalny koniec tej koalicji. Ukraiński parlament ma teraz miesiąc na sformowanie nowej. Zaznaczano, że krok ten blokuje prezydentowi-elektowi Wołodymyrowi Zełenskiemu możliwość rozwiązania ukraińskiego parlamentu, gdyż, jak podkreślano, nie może zrobić tego w czasie formowania nowej koalicji. Co więcej, zaznaczano, iż skrócenie kadencji Werchownej Rady decyzją prezydenta nie będzie możliwe nawet wówczas, jeśli nowa koalicja nie zostanie sformowana. Ukraińskie prawo nie zezwala mu na takie działania wcześniej niż na pół roku przed wyborami parlamentarnymi. Te zaś mają odbyć się planowo w końcu października br.

Strana.ua zamieściła w piątek kopię projektu prezydenckiego dekretu. W treści zaznaczono, że po tym, jak w lutym 2016 roku koalicję opuściły partie Batkiwszczyna i Samopomoc, w dwóch pozostałych frakcjach koalicyjnych (Blok Petra Poroszenki i Front Ludowy) pozostała mniej niż 226 deputowanych, czyli poniżej połowy konstytucyjnego składu parlamentu. Na tej podstawie uzasadniono prawo prezydenta do rozwiązania Werchownej Rady. Przypomniano, że głowa państwa ma prawo do takich działań, jeśli w ciągu miesiąca w parlamencie nie powstania koalicja spełniające wymogi ukraińskiej konstytucji. Obóz Zełenskiego i on sam wcześniej wiele razy zapowiadali, że skłaniają się do przedterminowych wyborów.

Według projektu, dekret miałby stanowić o rozwiązaniu na tej podstawie obecnego parlamentu Ukrainy i zarządzić nowe wybory na dzień 14 lipca br., za których sfinansowanie brałaby odpowiedzialność Rada Ministrów, a za organizację Centralna Komisja Wyborcza.

Jednocześnie Rusłan Stefańczyk z ekipy Zełenskiego, uchodzący za jej „ideologa”, powiedział na antenie stacji 112 Ukraina, że zespół prezydenta-elekta szykuje różne scenariusze na rozwój sytuacji po inauguracji. Przyznał, że jednym z nich jest rozwiązanie parlamentu.

Według ostatnich badań sondażowych, rozwiązanie parlamentu i rozpisanie wcześniejszych wyborów jest jednym z głównych oczekiwań Ukraińców względem nowego prezydenta. Chce tego ponad 38 proc. badanych.

W związku ze zbliżaniem się końca prezydentury Petra Poroszenki do dymisji podają się związani z nim urzędnicy. W piątek odejście z zajmowanych stanowisk ogłosili minister  spraw zagranicznych Pawło Klimkin oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow. Ten drugi wyraził nawet gotowość do przejścia do służby w „dowolnym oddziale” na froncie w Donbasie, podczas gdy szef dyplomacji zapowiedział start w wyborach parlamentarnych, ale nie wiadomo, z jakim ugrupowaniem zamierza się związać.

Strana.ua / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz