Ukraiński wywiad wojskowy oświadczył, że piątkowa, krwawa strzelanina w moskiewskiej sali koncertowej Crocus City Hall to „umyślna prowokacja służb specjalnych Putina”.

Sprawę ataku w Moskwie skomentował dla ukraińskich mediów Andrij Jusow, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

„To umyślna prowokacja służb specjalnych Putina, przed którą ostrzegała społeczność międzynarodowa” – powiedział Jusow.

Na oficjalnym koncie HUR na Telegramie oświadczono, że strzelanina ma na celu usprawiedliwienie jeszcze mocniejszych ataków na Ukrainę, a także totalną mobilizację w Rosji.

„Publiczna egzekucja ludzi w Moskwie powinna być rozumiana jako groźba Putina o jeszcze większą eskalację i ekspansję wojny” – twierdzi ukraiński wywiad wojskowy.

Dodajmy, że według informacji rosyjskiego kanału Mash na Telegramie, powołującego się na świadka strzelaniny, w ataku wzięło udział „co najmniej pięciu brodatych” sprawców, wyglądających na osoby przeszkolone. Byli uzbrojeni w karabinki AKM.

W rosyjskich mediach pojawiły się też doniesienia, że zamachowcy zbiegli białym samochodem osobowym i teraz są poszukiwanie. Pojawiające się rzekome informacje o zatrzymaniu jednego ze sprawców są najpewniej nieprawdziwe – miało chodzić o człowieka, który stawiał opór policji.

W sieci pojawiło się natomiast nagranie, mające rzekomo przedstawiać początek strzelaniny, gdy sprawcy wysiadają z auta na parkingu przed Crocus Hall i natychmiast otwierają ogień.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, reagując na ataku terrorystycznym w Moskwie, zagroził konsekwencjami, jeśli wyjdzie na jaw, że za tym atakiem terrorystycznym stoi Ukraina. “Jeśli zostanie ustalone, że są to terroryści reżimu kijowskiego… należy ich wszystkich odnaleźć i bezwzględnie zniszczyć jako terrorystów” – napisał Miedwiediew, dodając, że „oficjalni przedstawiciele państwa, które dopuściło się takiej zbrodni również zostaną ukarani”.

Co najmniej 40 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych po tym jak w piątek kilku uzbrojonych mężczyzn wtargnęło w piątek do dużej sali koncertowej w Moskwie i otworzyło ogień z broni automatycznej w tłum, zabijając i raniąc nieokreśloną liczbę osób. Rosyjskie doniesienia prasowe podały, że napastnicy użyli również materiałów wybuchowych, powodując potężny pożar w sali koncertowej Crocus City Hall. Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać ogromne kłęby czarnego dymu unoszące się nad budynkiem.

Ambasada USA w Rosji ostrzegała, że “ekstremiści” mają plany ataku w Moskwie. Placówka nie podała żadnych dalszych szczegółów na temat charakteru zagrożenia, ale stwierdziła, że ludzie powinni unikać koncertów i tłumów oraz zwracać uwagę na otoczenie.

19 marca rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS poinformowała, że prezydent Rosji Władimir Putin nazwał stosowane na Zachodzie stwierdzenia o możliwości ataków terrorystycznych w Federacji Rosyjskiej szantażem. W biurze FSB Putin mówił o „niedawnych prowokacyjnych wypowiedziach szeregu oficjalnych zachodnich struktur na temat możliwości ataków terrorystycznych w Rosji”.

„Wszystko to przypomina jawny szantaż oraz zamiar zastraszenia i destabilizacji naszego społeczeństwa” – powiedział Putin.

Kresy.pl / kyivindependent.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply