Dwa i pół miesiąca wojny kosztowały Ukrainę 8,3 mld dol. – oświadczył w piątek Serhij Marczenko, minister finansów Ukrainy, w rozmowie z agencją Reuters. Na zakup i naprawę broni zostały wydane pieniądze, które miały zostać przeznaczone na rozwój Ukrainy.

Resort finansów Ukrainy informuje, że ponad 8 miliardów dolarów przeznaczonych na wojnę to więcej niż ukraiński rząd wydaje w ciągu miesiąca na utrzymanie państwa. Na zakup i naprawę broni zostały wydane pieniądze, które miały zostać przeznaczone na rozwój Ukrainy. Narodowy Bank NBU udzielił rządowi pomocy w wysokości 3,4 mld dolarów. Za pośrednictwem krajowych obligacji wojskowych ukraiński rząd otrzymał 2,4 mld dolarów – podaje Reuters.

Marczenko podkreślił, że rząd zebrał w kwietniu niewiele ponad 60 proc. z zaplanowanych wpływów podatkowych. „Jeśli nie weźmiemy pod uwagę pomocy zagranicznej, to przychody z podatków w maju i czerwcu spadną do 45-50 proc., pod warunkiem, że sytuacja się nie pogorszy” – podkreślił.

Ukraina otrzymała od początku wojny od innych krajów prawie 5,5 miliarda dolarów pomocy, z czego prawie 2 mld dolarów w kwietniu.

„Liczymy na większe wsparcie międzynarodowe, ponieważ jesteśmy zmuszeni przeznaczać miliardy dolarów na nadzwyczajne wydatki” – powiedział Marczenko. Zaapelował, by część środków była przekazywana w formie dotacji, które nie zwiększają zadłużenia kraju.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki poinformował pod koniec kwietnia, że Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł.

Jak podawaliśmy, dane Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii wskazują, że USA i Polska są najmocniej wspierającymi Ukrainę krajami.

Pod koniec kwietnia br. minister Michał Wójcik powołał się na szokujące wyliczenia mówiące o tym, że pomoc Ukrainie będzie kosztowała 10-22 proc. tegorocznego budżetu polskiego państwa.

Informowaliśmy, że w niedawnym liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki oszacował, że tylko w tym roku koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce wyniosą 11 mld euro. Zaznaczył zarazem, że gdyby sytuacja na Ukrainie uległa pogorszeniu, to te koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz